Článek
Sám Priebus prohlásil, že Trumpa nadále podporuje a je připraven pro něho pracovat v jiné roli. „Prezident se chtěl vydat jiným směrem. Má právo stisknout tlačítko reset. Podle mě k tomu byla ta pravá chvíle,“ řekl Priebus.
Někteří analytici označují za příčinu jeho pádu fakt, že si někdejší realitní magnát tehdejšího předsedu řídícího výboru Republikánské strany vybral, aby mu pomohl orientovat se v prostředí washingtonského politického establishmentu, nakonec však o tuto pomoc vůbec nestál a Priebusova snaha hledat kompromisy mu nebyla po chuti.
Odejdou také jiné osobnosti?
Kromě útoků ze strany nového šéfa komunikace Anthonyho Scaramucciho podle médií k Priebusově konci přispěl neúspěch snahy o zrušení reformy zdravotní péče Obamacare.
Trump nezdar přičetl právě Priebusovi, pověřenému obstaráváním hlasů mezi republikány.
Priebus se stal již několikátým předním Trumpovým mužem, který byl nucen rezignovat během půl roku od prezidentova nástupu do funkce. Před ním se poroučel například hlavní bezpečnostní poradce Michael Flynn či mluvčí a šéf tiskového oddělení Sean Spicer.
Křeslo se nyní třese i pod ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem. Přední floridský republikán Mac Stipanovich připomněl loňská slova neúspěšného Trumpova konkurenta z primárek Jeba Bushe, že newyorský realitní magnát bude „chaotickým prezidentem“. „Myslím, že přesně to nastalo… Nemáme efektivní vládu, nemáme efektivní vedení a Bílý dům je domem hrůzy,“ řekl Stipanovich serveru TheHill.com.
Média spekulují o tom, zda by mohlo dojít i k dalším rošádám, přičemž nejvíce skloňují jméno vrchního Trumpova stratéga Steva Bannona, kritizovaného za xenofobní názory.
Znalci také tvrdí, že je vývojem hluboce zklamán šéf americké diplomacie Rex Tillerson, který by mohl do konce roku na svou funkci dobrovolně rezignovat. Trumpovo tažení proti transsexuálům v armádě prý zase rozzuřilo šéfa Pentagonu Jamese Mattise.