Hlavní obsah

Trumpova administrativa odvolala šéfa Národní bezpečnostní agentury

5:08
5:08

Poslechněte si tento článek

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa propustila generála Timothyho Haugha, šéfa Národní bezpečnostní agentury (NSA) a amerického kybervelitelství. S odkazem na zdroje z řad zákonodárců o tom informovala americká média. Vyhazov vysoko postaveného nestraníka přišel po Trumpově schůzce s krajně pravicovou aktivistkou Laurou Loomerovou, která na něj apelovala, ať se zbaví neloajálních činitelů.

Foto: Leah Millis, Reuters

Bývalý šéf Národní bezpečnostní agentury generál Timothy Haugh

Článek

Spolu s Haughem byla propuštěna i jeho náměstkyně Wendy Nobleová, uvádí BBC. Důvod jejich propuštění zveřejněn nebyl, ale předtím, než se zprávy o něm dostaly na veřejnost, Trump řekl, že se hodlá zbavit všech podřízených, kteří mu nejsou loajální. „Vždy budeme propouštět lidi. Lidi, které nemáme rádi, nebo lidi, kteří podle nás na tu práci nemají, nebo lidi, kteří by mohli být loajální k někomu jinému,“ sdělil reportérům americký prezident.

Trump takto odpovídal na dotaz novinářů na zprávy o propuštění nejméně tří představitelů Národní bezpečnostní rady Spojených států (NSC). Prezident tak tyto zprávy potvrdil, ale jména propuštěných neuvedl. Podle amerických médií šlo o ředitele zpravodajství Briana Walshe, ředitele pro legislativní záležitosti Thomase Boodryho a ředitele dozoru nad technologiemi a národní bezpečností Davida Feitha.

Krajně pravicová aktivistka Laura Loomerová za Trumpem předtím ve středu měla přijít se seznamem konkrétních osob, jež podle ní dostatečně nepodporují Trumpovu agendu „Make America Great Again“. Není jasné, zda na tomto seznamu byl i Haugh či představitelé NSC, ale Loomerová sama na sociální síti X uvedla, že neloajalita Trumpovi byla důvodem, proč byl propuštěn šéf NSA a jeho náměstkyně.

Loomerová si také postěžovala, že jsou v Bílém domě stále lidé, kteří předávají informace médiím a ta tak řeší její důvěrnou schůzku s prezidentem. Později však médiím sama poskytla vyjádření. „Bylo mi ctí setkat se prezidentem Trumpem a předložit mu výsledky mého výzkumu. Nadále budu usilovně pracovat na podpoře jeho agendy a nadále budu zdůrazňovat důležitost silných prověrek pro ochranu prezidenta Spojených států amerických a naší národní bezpečnosti,“ uvedla v něm Loomerová.

Trump krajně pravicovou aktivistku popsal jako „velkou patriotku“ a „velmi silnou osobnost“. „Dělá doporučení… občas ta doporučení poslouchám. Naslouchám každému a pak se rozhodnu,“ řekl o schůzce s Loomerovou Trump.

Propuštění Haugha kritizují přední demokraté ze sněmovní a senátní zpravodajské komise. „Generála Haugha znám jako upřímného a přímého lídra, který jednal podle zákona a národní bezpečnost stavěl na první místo. Obávám se, že přesně tyto kvality mohly za této administrativy vést k jeho vyhazovu,“ řekl kongresman za stát Connecticut Jim Himes, který je členem Sněmovní zpravodajské komise.

Skandál ve vlastních řadách

Propuštění vysoko postavených představitelů NSC a šéfa NSA přišlo krátce po bezpečnostním skandálu, který způsobili přední představitelé Trumpovy administrativy, když se o plánovaných útocích na jemenské húsíje bavili v nezabezpečeném skupinovém chatu na platformě Signal. Do toho navíc omylem pozvali novináře. Generál Haugh se této konverzace nezúčastnil, ale minulý týden o ní vypovídal v Kongresu.

Trump zatím své spolupracovníky, kteří se do incidentu zapletli, veřejně podporuje. Platí to i o jeho poradci pro národní bezpečnost Mikeu Waltzovi, jenž byl zodpovědný za přizvání novináře. Podle amerických médií Trump naopak skandál využil jako příležitost zaměřit se na své podřízené, kteří se mu nezdají dostatečně loajální. Schůzka s Loomerovou už pak měla jen stvrdit jejich osud.

Trumpova administrativa také hlídá schůzky zaměstnanců národní bezpečnosti a kárá je pokaždé, když se sejdou s někým, kdo je brán jako prezidentův oponent. Demokraté proto Trumpa kritizují, že místo toho, aby potrestal jedince zodpovědné za skutečné ohrožení národní bezpečnosti, zbavuje se ideologickou čistkou kompetentních zaměstnanců.

Americký ministr obrany Pete Hegseth, který v chatu sdílel detailní plány útoků, sice v současnosti čelí vnitřnímu vyšetřování, zda neporušil zásady ministerstva, ale nezaujatost tohoto vyšetřování může být pochybná. Trump totiž po návratu do Bílého domu propustil řadu vládních inspektorů, kteří jsou za podobná vyšetřování zodpovědní, a do čela kontrolních úřadů v sektoru obrany, obchodu, práce a zdravotnictví dosadil dočasné šéfy.

Výběr článků

Načítám