Článek
Hromadné propouštění čerstvě zaměstnaných bylo součástí Trumpovy čistky ve federálních úřadech. Média je ostře sledovala, ale pondělní soudní vyjádření je prvním kompletním výčtem vládních vyhazovů.
Zahrnuje vyjádření představitelů osmnácti různých úřadů, z nichž většina propustila kolem několika set zaměstnanců. Nejvíce lidí propustilo ministerstvo financí, a to 7600. Za ním jsou ministerstvo zemědělství s 5700 propuštěnými a ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb s 3200 propuštěnými, rekapituluje agentura Reuters.
Důvodem, proč je teď musí vláda nabírat zpátky, je, že v rámci regulací hromadného propouštění federálních zaměstnanců mají čerstvě zaměstnaní jedinci právní ochranu. Všichni zaměstnanci, kteří byli přivedeni zpět, jsou teď na administrativní dovolené a čekají na další soudní řízení.
Okresní soudce James Bredar, který hromadné propouštění nově zaměstnaných federálních pracovníků označil za protizákonné, tak učinil na základě žaloby od devatenácti demokraty vedených států a Washingtonu D. C. Ty si stěžovaly na to, že hromadné propouštění povede k rapidnímu nárůstu nezaměstnanosti, který zvýší poptávku po státních sociálních službách.
Prakticky stejně jako Bredar rozhodl i federální soudce v San Franciscu. Trumpova administrativa se proti oběma rozsudkům již odvolala. Od odvolacího soudu v Richmondu ve Virginii žádá, aby mohla opětovné zaměstnávání propuštěných pozastavit, dokud se soudní spor nevyřeší, protože nábor tak velkého množství zaměstnanců údajně úřadům způsobil značnou zátěž a rozpoutal zmatek a chaos.
„Ohromná nejistota spojená s tímto zmatkem a těmito administrativními zátěžemi nadřízeným zabraňuje ve vhodném řízení pracovního personálu. Pracovní plány a úkoly jsou v podstatě svázány se slyšeními a brífinky naplánovanými soudy,“ postěžoval si v soudním vyjádření zástupce asistenta tajemníka amerického ministerstva vnitra Mark Green.
Bredar sám na 26. března naplánoval slyšení, které určí, zda jeho rozhodnutí zůstane v platnosti až do vyřešení žaloby demokratických států. K tomu by mohlo dojít v řádu měsíců nebo i déle.