Článek
Tenneyová chce exprezidenta ocenit za „historické“ Abrahámovské dohody, soubor ujednání Izraele se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Marokem a Súdánem.
„Donald Trump se zasloužil o usnadnění uzavření prvních mírových dohod na Blízkém východě po téměř 30 letech,“ sdělila Tennenyová podle stanice Fox News.
„Po celá desetiletí byrokraté a profesionální diplomaté i mezinárodní organizace trvali na tom, že další mírové dohody na Blízkém východě nejsou možné bez vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu. Prezident Trump dokázal, že to není pravda.“
„Aktéři mírové dohody mezi Izraelem a Egyptem z roku 1978 i dohod z Osla z roku 1984 se dočkali Nobelovy ceny za mír. Trump ale za roli při zprostředkování dohod mezi Izraelem a čtyřmi arabskými zeměmi zaměřených na normalizaci diplomatických a ekonomických vztahů nikoli,“ poznamenala Tenneyová.
Tři nominace neúspěšné
Z první nominace na Nobelovu cenu za mír se Trump těšil při udílení v roce 2020. Tehdy jej navrhl norský poslanec Christian Tybring-Gjedde, který ocenil jeho úsilí „o vyřešení vleklých konfliktů po celém světě“.
Pro rok 2021 navrhla tehdejšího amerického prezidenta Laura Huhtasaariová, poslankyně Evropského parlamentu a členka pravicové strany Švédských Finů poté, co Trump „pomohl zajistit dohodu o hospodářských vztazích mezi Srbskem a Kosovem“.
V září 2020 navrhla tehdejšího amerického prezidenta také skupina australských zákonodárců za rozhodnutí „nemít Ameriku zapletenou do nekonečných válek, které nevedou k ničemu jinému než k zabíjení tisíců mladých Američanů a obrovským dluhům uvaleným na USA“.