Článek
V současné době Spojené státy žádného zvláštního vyslance pro konflikt na Ukrajině nemají. Na tuto funkci se nově zvolenému prezidentovi nabídl právník Boris Epstein, který koordinoval jeho obhajobu v trestních věcech.
Podle zdrojů z okolí zvoleného prezidenta má ale mnohem větší šanci Grenell, který byl úřadujícím ředitelem amerických tajných služeb během Trumpova funkčního období v letech 2017 až 2021.
Na rozdíl od Epsteina má za sebou poměrně významnou diplomatickou kariéru a k tomu hluboké znalosti evropských záležitostí, konstatuje Reuters. Sloužil totiž například jako velvyslanec USA v Německu (2018 až 2020) a také zvláštní prezidentský vyslanec pro mírová jednání Srbska a Kosova (2019 až 2021).
Rusové plánují rozdělení Ukrajiny. Už dlouho
Některé Grenellovy postoje by podle agentury Bloomberg měly Kyjev „vést k zamyšlení“. Někdejší velvyslanec se netají záměrem využít jako prostředku k urovnání konfliktu na Ukrajině vytvoření „autonomních zón na obou stranách demilitarizované zóny“ vytvořené mezi Ukrajinci a Rusy.
Grenell také naznačil, že by nebyl pro vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance v bezprostřední budoucnosti. To je pozice, kterou sdílí s mnoha Trumpovými spojenci v Evropě. Mezi nimi údajně také roste shoda, že nejrealističtějším formátem pro ukončení války na Ukrajině je zmrazení konfliktu s otázkou hranic odloženou na neurčito. Zároveň také roste naděje, že se příští rok za zprostředkování Trumpa podaří dosáhnout alespoň příměří, když ne úplného míru.