Článek
Rozhovor v Oválné pracovně Bílého domu podle zdrojů AP trval asi pět minut. Prezidentští poradci se prý Trumpovi snažili vysvětlit, jak by se vojenská akce mohla USA vymstít. Spojené státy by podle nich ztratily obtížně získanou podporu, kterou latinskoamerické země poskytují tlaku Washingtonu na socialistický režim Nicoláse Madura.
Prezident podle AP nijak nenaznačil, že by se k vojenské akci chtěl odhodlat okamžitě, trval ale na svém. Připomněl přítomným údajně úspěšnou diplomacii „dělových člunů”, která v 80. letech vyústila v invazi USA na Grenadu a do Panamy. Navzdory naléhání svých poradců se Trump svého nápadu nevzdal.
Den po tomto rozhovoru, 11. srpna, Trump autoritářské vládě Venezuely vojenskou akcí veřejně pohrozil. „Venezuela je katastrofa, velmi nebezpečná. Máme mnoho možností pro Venezuelu a je mezi nimi i vojenské řešení, bude-li to nutné,“ prohlásil tehdy v New Jersey.
Zdroje americké vlády v reakci označily prezidentovy výroky za silácké výhrůžky hodné bývalé hvězdy televizních talk show. Státy Latinské Ameriky Trumpova slova odsoudily.
Nápadu se nevzdal
Se svými myšlenkami na venezuelskou intervenci se ale prezident později svěřil i kolumbijskému prezidentovi Juanu Manuelu Santosovi a v září 2017 otázku vojenské operace proti Venezuele obsáhle vysvětloval na soukromé večeři s latinskoamerickými vůdci v New Yorku při schůzi Valného shromáždění OSN, napsala AP.
Bílý dům ve středu žádost agentury o vysvětlení odmítl s tím, že šlo o soukromé debaty. Mluvčí Národní bezpečnostní rady (NRC) ale AP řekl, že Washington je připraven zvážit veškeré možnosti, aby obnovil demokracii ve Venezuele a stabilitu v regionu.