Hlavní obsah

Trump zakázal financování UNRWA a spolupráci USA s Radou OSN pro lidská práva

3:33
3:33

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Americký prezident Donald Trump v úterý večer SEČ zakázal spolupráci mezi Spojenými státy a Radou OSN pro lidská práva (UNHRC) a také financování agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Exekutivní příkaz Trump podepsal v den, kdy se setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump

Článek

Deník The Washington Post už dříve v úterý uvedl, že se Trump chystá podepsat exekutivní příkaz, na základě něhož dojde ke stažení USA z Rady OSN pro lidská práva.

Netanjahu v minulosti UNHRC kritizoval za „hanebnou protiizraelskou posedlost“. Podobná kritika zaznívá i z Washingtonu, uvedl bruselský list Politico.

Co se týká financování UNRWA, Trump ho zastavil už během svého prvního funkčního období. Za předchozí administrativy Joea Bidena byly USA největším dárcem agentury, v lednu 2024 ale Biden financování zastavil kvůli obviněním o jejích vazbách na palestinské radikály. O dva měsíce později tehdejší prezident podepsal zákon, který zakazoval příspěvky pro UNRWA nejméně do letošního března.

Hamás věznil izraelská rukojmí i v budovách OSN

Blízký a Střední východ

Izrael už dříve oznámil, že od minulého čtvrtka přerušuje veškeré styky s agenturou OSN pro palestinské uprchlíky. Ve východním Jeruzalémě pak její činnost skončila úplně. Tel Aviv UNRWA kritizuje mimo jiné proto, že dovolila, aby do jejích struktur pronikli stoupenci teroristického hnutí Hamás.

Teroristé používali budovy agentury UNRWA i k držení rukojmích, které unesli při útoku na jižní Izrael 7. října 2023. Drželi v nich například Romi Gonenovou, Emily Damariovou nebo Doron Steinbrecherovou, které o tom vypověděly ve druhé polovině ledna poté, co je Hamás propustil v rámci příměří.

O úplné ukončení činnosti UNRWA usiluje například český europoslanec Ondřej Kolář, který na síti X v úterý odpoledne uvedl, že právě s touto výzvou spolu s kolegy „poslali dopis generálnímu tajemníkovi OSN (Antóniovi Guterresovi)“.

Obklopeni luxusem a taškami UNRWA. Záběry z 6. října ukazují stěhování Sinvárovy rodiny do tunelu

Blízký a Střední východ

„I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí, a kolem které obecně visí mnoho otazníků, když dojde na vazby na teroristy z Hamásu. Je to naprosto nepřijatelné a neexistuje žádný rozumný nebo světu přínosný důvod, proč tuhle bandu tolerovat, krýt, nebo dokonce podporovat,“ uvedl Kolář v příspěvku.

Česká republika agenturu UNRWA přestala financovat už v roce 2020, jak Novinkám sdělil mluvčí české diplomacie Daniel Drake. Naopak spolupráci s Radou OSN pro lidská práva Česko neplánuje ukončit, jako to udělal Donald Trump.

„Česká diplomacie využívá Radu aktivně pro upozorňování na porušování lidských práv a pomáhání politickým vězňům po celém světě. Členství považujeme za zásadní součást naplňování havlovské zahraniční politiky, ke které se vláda zavázala v programovém prohlášení,“ uvedl Drake.

Izrael od čtvrtka přeruší kontakty s UNRWA a vykáže ho z Jeruzaléma

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám