Článek
Ukončení spolupráce s Boltonem oznámil na Twitteru sám prezident.
„Informoval jsem minulou noc Johna Boltona, že jeho služby v Bílém domě již nejsou potřebné,“ napsal Trump. Bolton rezignoval v úterý ráno.
I informed John Bolton last night that his services are no longer needed at the White House. I disagreed strongly with many of his suggestions, as did others in the Administration, and therefore....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 10. září 2019
Mezi poradci patřil Bolton do tábora „jestřábů“, tedy zastánců tvrdé linie vůči například Íránu či Rusku. „Pokud chceš mír, připravuj se na válku,“ citoval často v médiích latinské přísloví. Byl to právě on, kdo veřejně proklamoval nápad s preventivními údery proti Severní Koreji.
Svou kariéru začal Bolton za prezidenta Ronalda Reagana. Pracoval na ministerstvu zahraničí a ministerstvu spravedlnosti. 11. května 2001 byl Georgem W. Bushem jmenován do pozice ministra pro kontrolu zbraní a mezinárodní bezpečnost. Podporoval Bushovo rozhodnutí odstoupit od ratifikace členství USA u Mezinárodního trestního soudu a rozhodnutí označil za „nejšťastnější moment” své kariéry.
V roce 2005 byl prezidentem Bushem nominován na funkci velvyslance při OSN. Jeho nominaci silně kritizovali Demokraté. Sám Bolton je známým kritikem OSN. O organizaci tvrdí, že narušuje suverenitu USA a že rozhodující roli by měla mít poslední světová velmoc, myšleno Spojené státy. Do funkce byl opětovně nominován v roce 2006. Na konci roku Bolton dobrovolně odstoupil z funkce.
Bolton v dubnu 2018 vystřídal Herberta McMastera ve funkci poradce pro národní bezpečnost v Trumpově vládě. Bolton se začal postupně čím dál více objevovat na veřejnosti v souvislosti s krizí ve Venezuele a neshodami Spojených států s Íránem ohledně jaderné dohody. Americká média tak začala vířit spekulaci, že Bolton, společně s Mikem Pompeem, má na rozhodování prezidenta Trumpa větší vliv, než uvádí.