Článek
Extrémní požáry v okolí Los Angeles vzplály následkem neobvyklého počasí. Nejprve v první polovině loňského roku na území nezvykle silně pršelo, což přispělo k mimořádnému bujení vegetace, načež přišla extrémní sucha, během kterých neobvykle vzrostlé porosty uschly. Právě ty jsou teď palivem pro mohutné požáry, jež rozdmýchávají rekordně silné poryvy větru.
Podle Trumpových vyjádření na sociálních sítích ale za extrémně silné požáry může to, že guvernér Newsom vyhradil část vodních zásob na ochranu mokřad, zvířat a rostlin, uvádí televizní stanice CNN. „Budu požadovat, aby tento nekompetentní guvernér dovolil krásné, čisté, sladké vodě TÉCT DO KALIFORNIE! To on za to může,“ zveřejnil znovuzvolený prezident.
Jen sutiny a v bazénu černá voda. Hollywoodským hvězdám plameny zničily jejich honosné domovy
Newsom jakožto demokratický guvernér významného státu bude nejspíš jedním z předních oponentů plánů Trumpovy administrativy. Do vyostřeného sporu se dostali už během Trumpova prvního funkčního období, nejčastěji v otázkách environmentální politiky a imigrace. Očekává se, že v roce 2028 by Newsom mohl sám zkusit kandidovat na prezidenta.
Rake America Great Again?
Trump se dlouhodobě snaží Američany přesvědčit, že si města a státy ovládané demokraty mohou za přírodní katastrofy samy, a Kalifornie s častými požáry je pro něj snadným cílem. Například v roce 2020 ještě jako prezident prohlašoval, že by k těmto požárům nedocházelo, kdyby Kaliforňané v lesích hrabali listí. Za příklad tehdy dával severské Finsko, jehož představitelé ale nechápali, o čem mluví. Reagovali tehdy parafrází jeho sloganu, když mu vzkázali „Rake America Great Again“ (Shrabat Ameriku opět skvělou).
Nehledě na to, jak absurdní jím navrhované řešení problému bylo, Trump tehdy navíc zapomněl, že většina lesů je pod federální správou, tudíž by případné shrabávání listí spadalo do jeho kompetence.
Pořiďte si hrábě a shrabujte listí, poradil Trump obyvatelům Kalifornie, jak bojovat proti požárům
Solidarita stranou
Nyní Trump podobně tvrdí, že příčinou katastrofy je to, že se Newsom rozhodl chránit „bezcenné ryby“. Narážel tím na demolici několika vodních přehrad, které překážely migrujícím lososům. Ty už ale byly zastaralé a v praxi nahrazené novými. „Toto není vláda. Nemůžu se dočkat 20. ledna!“ dodal Trump a připomněl datum vlastní inaugurace, která podle něj vše změní.
Zda byly Kalifornie a Los Angeles na ničivé požáry dostatečně připravené, se bude po jejich zneškodnění vyšetřovat, což je v USA běžný proces. Také je ovšem zvyklostí, že jsou v případě přírodních katastrof obě hlavní politické strany USA k sobě navzájem solidární a až po jejím zažehnání přichází na řadu hledání možných viníků.
V tomto smyslu, se vyjádřil i sám Newsom, který na dotazy ohledně kritiky ze strany staronového prezidenta odvětil, že na ně teď nemá čas odpovídat. „Lidé doslova prchají, přišli o své životy, děti přišly o své školy, rodiny byly rozděleny, kostely shořely, a tenhle chlap z toho chce dělat politiku. Mám hodně myšlenek o tom, co chci říct, ale neudělám to,“ řekl Newsom.
Ze zneužívání přírodních katastrof byl Trump obviňován už během předvolební kampaně, když Floridu, Georgii a Jižní a Severní Karolínu zasáhly hurikány Milton a Helene. Několik členů jeho předchozí administrativy pak zveřejnilo, že během svého prvního funkčního období odmítal při přírodních katastrofách pomáhat státům, o kterých se domníval, že jej dostatečně nepodporují.
Nemají vodu
Trump na kritiku zareagoval pouhým zopakováním obvinění Newsoma. „Je to skutečná tragédie a je to chyba guvernéra. Nemají žádnou vodu. Mají miliony a miliony litrů vody a posílají je do Pacifiku,“ prohlásil nadcházející prezident.
Kalifornské úřady ovšem Trumpova tvrzení o nedostatku vody popřely. Ve středu ráno sice v nejsilněji zasažené čtvrti Pacific Palisades skutečně došla voda v požárních hydrantech, ale ve zbytku jižní Kalifornie dostatek vody k uhašení požárů údajně je.
Skutečným problémem je, jak ji do zasažené čtvrti dostat, a to navíc takovým tempem, aby hasiči mohli požár dostat pod kontrolu.
FOTO: Požár v LA spolykal domy hollywoodských celebrit. Mezi nimi jsou Paris Hilton nebo Billy Crystal
Může za to Ukrajina
Trumpův syn Donald Jr. a také blízký spojenec zvoleného prezidenta miliardář Elon Musk si našli ještě jeden cíl, na který svrhli vinu za kalifornské požáry. Podle jejich příspěvků na Muskově sociální síti X totiž hasiči z Los Angeles nejsou schopní plameny zkrotit, protože v roce 2022 poslali napadené Ukrajině část vlastního vybavení.
Oh look of course The LA fire department donated a bunch of their supplies to Ukraine https://t.co/1XVA15f6oI
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) January 8, 2025
Požární oddělení okresu Los Angeles v březnu 2022 poslalo na Ukrajinu pouze své přebytečné vybavení jako hadice, hubice nebo přilby. Během následujících tří let se neobjevila jediná zpráva, že by se kalifornští hasiči kvůli darům pro ukrajinské kolegy potýkali s nedostatky.
Pro Donalda Jr. a Muska je to ale možnost, jak ze současné katastrofy vinit stávajícího amerického prezidenta Joea Bidena. Tomu dlouhodobě vyčítají, že podporou Ukrajiny prodlužuje a eskaluje konflikt a zároveň vlastní občany staví na druhou kolej a v případě nouze je ponechává vlastnímu osudu. Se stejnými argumenty komentuje západní pomoc Ukrajině Rusko.