Článek
Na možné kuriózní rozuzlení poukázalo několik právních expertů, upozornil list The New York Times a další americká média. Obecně platí, že vlastníkem autorských práv k fotografii je ten, kdo ji pořídil, nikoli ten, kdo je na snímku zachycen.
Ve federálních trestních případech vláda USA autorská práva na policejní fotografie uplatňovat nemůže, takže jejich použití je volné. Jenže pro procesy na státní a regionální úrovni - což je i případ obvinění ze snahy ovlivnit výsledek voleb v Georgii - toto ale neplatí, upozornila například stanice MSNBC.
Regarding the copyrighted mug shot that Trump used to make over $6 million so far (with more on the way) from coffee mugs, flags, t-shirts, etc., using Fulton County's property, Fulton County will be able to collect every penny of the ill-gotten gains with their copyright suit. pic.twitter.com/DghVxeRchW
— HB_Henderson (@HB_Henderson) August 31, 2023
Autorská práva k Trumpovu portrétu by tak v tomto případě měla patřit úřadu šerifa v okrese Fulton. Ten shodou okolností peníze opravdu potřebuje, na nedostatek peněz si nedávno stěžoval v souvislosti s neutěšenými podmínkami panujícími v tamní věznici.
„Rozhodnutí, zda se úřad šerifa v okrese Fulton bude domáhat svých autorských práv, je zcela na něm,“ podotkla Betsy Rosenblattová z právnické fakulty Case Western Reserve University v Clevelandu. Dodala, že to sama nepovažuje za příliš pravděpodobné.
Web Politico podotkl, že exprezidentova kampaň od zveřejnění snímku vydělala více než sedm milionů dolarů (přes 158 milionů Kč), přičemž nejdůležitější položkou měly být právě suvenýry se zmíněným portrétem.