Článek
Celý spor se rozhořel už v pátek, kdy Trump vyzval vedení Národní fotbalové ligy (NFL), aby zakročilo proti hráčům, kteří během hymny vyjadřují své postoje. Sportovci totiž vyjadřují pokleknutím podporu hnutí proti policejnímu násilí na černoších.
Problém představuje především slovník, který hlava USA zvolila. „Neměli byste radost, kdyby jeden z majitelů NFL vytáhl hned toho zkurvysyna z trávníku, když neprojevuje respekt naší vlajce?“ dotázal se Trump na mítinku svých příznivců v Alabamě.
Trumpa podpořily stovky lidí
Klečící hráči jsou evidentně trnem v oku amerického prezidenta. Ten však svou frustraci ventiloval až nyní, přestože sportovci poklekávají už od loňského roku. Tehdy tento trend rozpoutal hráč sanfranciského klubu Colin Kaepernick, následovaly jej desítky sportovců.
S Trumpem nicméně na mítinku souhlasily stovky lidí, kteří mu pokřikem vyjadřovali podporu. Prezident si tak nebral žádné servítky a v kritice pokračoval. Zdůraznil, že sportovní hvězdy jsou přeplácené a že nová pravidla NFL stojí za klesající sledovaností nejpopulárnějšího amerického sportu.
Po vulgárním vyjádření se proti Trumpovi obrátili zástupci amerického fotbalu či basketbalu. Prezidentovo pozvání do Bílého domu odmítnul například basketbalista Stephen Curry.
Podobné komentáře pouze rozdělují společnost.
Hlava USA na to reagovala přinejmenším podrážděně, kvůli bojkotu Curryho zrušil prezident pozvání do Bílého domu pro celý jeho tým.
„Podobné komentáře pouze rozdělují společnost. A dávají najevo nedostatek prostoru,“ uvedl šéf NFL Roger Goodell v reakci na Trumpovy výroky s tím, že prezident se svým jednáním snaží jednoznačně omezit svobodu projevu sportovců.
Prakticky všechny velké kluby se nicméně za své hráče postavily.
Podporu sportovcům a vzdor prezidentovi začali vyjadřovat také umělci. Například při sobotním koncertě v New Yorku poklekl při koncertě zpěvák Stevie Wonder. Ihned poté jej následoval se stejným gestem jeho syn.