Článek
Na přímou otázku, zda by vyloučil použití „vojenského nebo ekonomického nátlaku“, aby dosáhl svého cíle získat Grónsko a Panamský průplav, Trump odpověděl: „Ne.“
„Ne, nemohu vás ujistit ani o jednom z těchto dvou, ale mohu říci toto, potřebujeme jak Panamský průplav, tak Grónsko pro ekonomickou bezpečnost,“ řekl. Jeho zjevná otevřenost k použití armády k dosažení těchto cílů přichází navzdory jeho slibům, že se po složení přísahy vyhne válkám, připomíná televize CNN.
Do Grónska v úterý přiletěl hodinu po poledni syn zvoleného amerického prezidenta Donald Trump mladší. „Ne, nekupuji Grónsko,“ řekl novinářům v narážce na dánskou premiérku Mette Frederiksenovou, která Trumpovi seniorovi vzkázala, že Grónsko není na prodej. Trump mladší je dle svých slov v Grónsku na jednodenní soukromé návštěvě.
Trump pohrozil zabráním Panamského průplavu
Nedodal žádné další podrobnosti ke Grónsku, které by podle něj měly Spojené státy vlastnit nebo kontrolovat. Tvrdí ovšem, že Panamský průplav „byl postaven pro naši armádu“.
„Nehodlám se k tomu teď zavazovat. Může se stát, že budeme muset něco udělat,“ uvedl. „Podívejte, Panamský průplav je pro naši zemi životně důležitý,“ řekl. Tvrdí, že je provozován Čínou. „Čína ho v podstatě převzala. Čína je na obou koncích Panamského průplavu a provozuje Panamský průplav,“ řekl.
Panamský průplav je hlavní vodní cesta spojující Atlantský a Tichý oceán. Téměř 82 kilometrů dlouhý vyvýšený průplav zkracuje námořní cestu z Evropy do Tichomoří o 11 200 kilometrů či trasu mezi New Yorkem a San Franciskem z 20 tisíc kilometrů téměř na polovinu (11 272 km). Průplav vlastní panamská vláda a USA jsou jeho největším zákazníkem.
Na Kanadu by šel Trump ekonomicky
Trump obvinil Panamu, že vybírá nadměrné poplatky za využívání průplavu, a pohrozil, že pokud tato středoamerická země nebude vodní cestu spravovat přijatelným způsobem, mohl by požadovat předání správy nad průplavem Spojeným státům.
Ohledně Kanady se Trump projevil „mírumilovněji“. K jejímu připojení chce využít pouze sílu ekonomickou.
Připojení 40milionové země, což jasně odmítají kanadští politici, by podle něj bylo prospěšné americké národní bezpečnosti. „Kanada a Spojené státy, to by bylo skutečně něco. Zbavíte se uměle nakreslené hranice a podíváte se, jak by to vypadalo, a bylo by to také mnohem lepší pro národní bezpečnost,“ poznamenal Trump.
Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová reagovala slovy, že Kanada nikdy neustoupí tváří v tvář hrozbám. Kanadský premiér Justin Trudeau se pak nechal slyšet, že není sebemenší šance, aby se Kanada stala součástí USA.