Hlavní obsah

Trumpův drsný vzkaz Evropě: Zaplaťte nám spoustu peněz, jinak se nemáme o čem bavit

5:16
5:16

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Prohlásil, že evropští i asijští lídři „umírají touhou uzavřít dohodu“ o snížení cel, ale podle jeho slov „není o čem mluvit, dokud nezaplatí spoustu peněz“. Pokles trhů šéfa Bílého domu neznepokojuje. Trumpův podporovatel, manažer hedgeového fondu Bill Ackman, varoval, že Trump riskuje ekonomickou jadernou zimu.

Foto: Carlos Barria, Reuters

Donald Trump oznamuje na tiskové konferenci zavedená cla, 2. dubna 2025.

Článek

„Kupujeme jejich auta, Mercedes, Volkswagen, BMW, odebíráme miliony jejich aut. Oni neberou naše auta ani naše zemědělské výrobky, neberou nic. Evropa se k nám chovala velmi špatně,“ vysvětloval Trump na palubě prezidentského letounu Air Force One uvalení cel na evropské země. Tvrdil, že o víkendu hovořil s mnoha lídry z Evropy a Asie, kteří podle jeho slov doufají, že ho přesvědčí ke snížení cel.

„Přicházejí k jednacímu stolu. Chtějí mluvit, ale není o čem, pokud nám nezaplatí ročně hodně peněz. Především za současnost, ale také za minulost. Protože nám sebrali hodně bohatství. A to nedovolíme,“ prohlásil.

Trump je přesvědčen, že obchodní deficit, kdy USA z určitých zemí více dovážejí, než do nich vyvážejí, není otázkou obchodu, ale projevem nespravedlnosti a „podvádění“ okolního světa. Nápravou má být podle něj právě uvalení vysokých cel.

Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy mají začít platit zvýšená cla, která se týkají vybraných zemí, mezi nimi jsou všechny státy Evropské unie. Na dovoz z EU budou USA uplatňovat dvacetiprocentní clo.

Padající akcie Trumpa nechávají v klidu

Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič s představiteli USA v posledních týdnech jednal několikrát, a to ještě před oznámením drastických cel. Při pátečním jednání s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem je označil za škodlivá a neodůvodněná. „EU je odhodlána vést smysluplná jednání, ale zároveň je připravena hájit naše zájmy. Zůstáváme v kontaktu,“ uvedl slovenský člen unijní exekutivy.

Anketa

Chtěli byste si koupit americké auto místo evropského nebo asijského?
Ano
7 %
Ne
90,9 %
Už ho mám
2,1 %
Celkem hlasovalo 47167 čtenářů.

Oznámení celních opatření otřáslo trhy po celém světě. Jen v USA odepsaly tamní akciové trhy téměř šest bilionů dolarů, připomněla agentura Reuters.

Šéfa Bílého domu to ovšem neznepokojuje. „Nechci, aby se něco zhroutilo, ale někdy si musíte vzít lék, abyste něco napravili,“ řekl Trump. Zavádění cel vyvolalo odvetná cla ze strany Číny a podnítilo obavy z globální obchodní války i recese. Manažer hedgeového fondu Bill Ackman, který Trumpa podporuje, varoval před „ekonomickou jadernou zimou“.

Upozornil, že Trump ztrácí podporu bankéřů z Wall Streetu: „Země stoji stoprocentně za prezidentem v jeho snaze narovnat globální systém cel, který znevýhodňuje zemi. Obchod ale záleží na důvěře.“ Uvedl, že Trump má 90 dní na to, aby narovnal cla a získal miliardy dolarů do investic v USA. Pokud neuspěje, byly by tarify „procesem zničení důvěry v naší zemi jako v obchodního a partnera, jako místa pro byznys a pro kapitálové investice“.

Asijské trhy padají

Japonský akciový index Nikkei 225 zahájil v pondělí obchodování propadem o 6,3 procenta, hongkongský Hang Seng ztratil 9,8 procenta, indický Nifty 50 pět procent, uvedla BBC.

Velmi utrpěly akcie britských bank. HSBC ztratila na hongkongské burze 15 procent a Standard Chartered 18 procent .

V Indii ztratila skupina Tata, která ovládá Land Rover a Jaguar, 10 procent.

Banka Goldman Sachs zvýšila pravděpodobnost recese v USA v následujících dvanácti měsících na 45 procent. JP Morgan odhaduje pravděpodobnost globální i americké recese na 60 procent.

Republikánský prezident popřel, že by svými prohlášeními záměrně vyvolával paniku na trzích, a trval na tom, že reakci trhů nemohl předvídat, uvedla agentura AFP. Řekl také, že neuzavře dohodu s ostatními zeměmi, pokud nebude vyřešen obchodní deficit ve vzájemném obchodu.

Trump tvrdí, že cla pomohou do USA navrátit výrobu, která se v uplynulých letech přesunula do zahraničí, a růstu pracovních příležitostí. Ekonomové se však obávají růstu inflace i poklesu výkonu hospodářství.

Výběr článků

Načítám