Článek
Trump se na jednání svého kabinetu zabýval především dopady svých středečních oznámení o clech. Vyzdvihl podle stanice BBC, že americké trhy se po těžkých ztrátách způsobených vyhlášením cel zotavily a vrátily se na jejich původní úroveň. A to poté, co cla, s výjimkou Číny, odložil.
„Ano, byly přechodné potíže,“ připustil podle stanice Sky News. „Ale na trzích byl včerejšek (středa) největší den v historii,“ doplnil.
„Děláme to, co jsme měli udělat už před mnoha lety. Ale my jsme to nechali vymknout kontrole a dovolili jsme některým zemím, aby se velmi rozrostly a velmi zbohatly na náš úkor. A to já nedovolím. To není udržitelný vzorec,“ zopakoval Trump odůvodnění svého počínání kolem cel.
Podle něj jsou „investoři spokojeni“, jak země funguje, protože se snaží přimět svět, aby s USA „jednal spravedlivě“. „Teď chce s námi každý uzavřít dohodu,“ doplnil s tím, že „nakonec to bude krásná věc“.

Americký viceprezident J. D. Vance
Trhy ve středu velmi povzbudilo odložení cel o 90 dní, které prezident oznámil. Současně ale vzrostla celková zátěž dovozu z Číny na 145 procent, což podle ekonomů průměrnou celní zátěž vrací na podobnou úroveň. Navíc se americké akcie ve čtvrtek opět vrátily k poklesu.
Vývoj na finančních trzích Trumpa málem semlel
Americká média se ve čtvrtek zabývala také okolnostmi, za jakých Trump dospěl k závěru, že je třeba pozastavit platnost nově vyhlášených celních poplatků. Prezident ještě v úterý sebevědomě prohlašoval, že „ví, co dělá“. O den později uklidňoval Američany, že „všechno dobře dopadne“, ale večer otočil.
Trump nyní tvrdí, že reakce veřejnosti i trhu na cla byly přehnané. „Lidé to trochu přeháněli, začali být nervózní, možná až moc poplašení,“ řekl. Podle něj nebyl důvod k panice. To tvrdí veřejně i nadále jeho spolupracovníci, podle nichž prezident po celou dobu „věděl, co dělá“.

Americký ministr financí Scott Bessent
Deník The New York Times to ale vidí jinak. Podle něj to byl právě vývoj na finančních trzích – zejména prudký růst výnosů státních dluhopisů – co donutilo prezidenta změnit postoj. K tomu Trumpův tým vyslovil obavy, že finanční panika by mohla přerůst v hlubší hospodářkou krizi.
Ministr financí Scott Bessent spolu s viceprezidentem J. D. Vancem a dalšími poradci prezidenta prosazovali strategičtější přístup: zaměřit se na Čínu jako na hlavního viníka, ale ostatním zemím ulevit. Ze středečního vývoj je zjevné, že je Trump vyslyšel.