Hlavní obsah

Trump oznámil, že uvalí vysoká cla i na léky

3:39
3:39

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump v úterý bez bližších podrobností prohlásil, že brzo oznámí vysoká cla na dovoz léků. Na farmaceutické výrobky se přitom díky výjimce zatím cla nevztahovala. Trump ve své řeči u večeře Národního republikánského kongresového výboru (NRCC) uvedl, že cílem je donutit farmaceutické firmy, aby přesunuly výrobu do USA. Opatření by mělo dopad na celý svět.

Foto: Nathan Howard, Reuters

Donald Trump na večeři NRCC, kde oznámil brzké zavedení vysokých cel na léky.

Článek

„Velmi brzy oznámíme zavedení velkého cla na léčiva,“ řekl Trump s tím, že chce dosáhnout návratu výroby léků do USA. Neupřesnil, kdy by měla být cla zavedena, ani v jaké výši. Jeho vyjádření ovšem okamžitě dopadlo na hodnotu akcií evropských farmaceutických firem.

Akcie britských společností AstraZeneca a GSK na londýnské burze ztratily čtyři procenta. Pět procent ztratily na kodaňské burze akcie nejcennější evropské farmaceutické firmy Novo Nordisk vyrábějící mimo jiné léky na zhubnutí Ozempic a Wegovy. O stejnou hodnotu přišly akcie francouzské firmy Sanofi a německé biotechnologické společnosti Sartorius, uvedla BBC.

„Budou tu vyrábět na každém rohu“

Domácí výroba léků V USA se v posledních desetiletích dramaticky zmenšila, píše Politico. Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv se většina výroby aktivních farmaceutických složek přesunula do Číny a dalších zemí.

Spojené státy nejsou lékově soběstačné, tamní firmy se zaměřují na vysoce inovativní léky na vzácná onemocnění, vyrábějí biologickou léčbu. U léků běžné potřeby, třeba na nachlazení, vysoký tlak nebo alergie, spoléhají na jiné státy, hlavně z Asie a Evropy. Nejvíce Trump zdůrazňuje nedostatek antibiotik.

„Až to uslyší (výrobci léčiv, pozn. red.), opustí Čínu. Odejdou z jiných míst, protože musí prodávat. Většina jejich výrobků se prodává tady a oni tu začnou vyrábět na každém rohu,“ uvedl na večeři s velkým přesvědčením Trump.

Experti upozorňují, že přenos produkce léků do USA bude velice obtížný, protože jde o vysoce sofistikované výrobní procesy, vyžadující moderní technologie i čisté prostředí. Nároky na přenos výroby do USA by byly extrémně vysoké.

Dopad i na Česko

Trh s léčivy je navíc natolik propojený, že by jakýkoliv zásah do něj vyvolal problémy s přeshraničními dodávkami, prodražil by výrobu a zpomalil vývoj či schvalování nových léků. A to i pro Evropu. Zdražení léků by ale pocítili hlavně Američané.

Na celní válku by nicméně doplatil i český průmysl. Přestože Česko nepatří k farmaceutickým velmocem, vyrábí se zde několik důležitých chemikálií, bez nichž se řada léčiv neobejde. Do USA jich české firmy dovážejí stovky kilogramů ročně, následně se z nich vyrábějí finální léky.

I ty se z Česka vyvážejí. Hlavně přípravky na snížení hladiny cholesterolu, krevního tlaku, antidepresiva a sedativa. Ročně putuje do Spojených států na sedm miliard kusů tablet, kapslí a dalších forem léčiv v součtu za čtyři až pět miliard.

Výběr článků

Načítám