Článek
Republikánský prezident, který se jinak tvrdě snaží omezit migraci a přistěhovalectví do USA, již dříve navrhl přesídlení bělošských jihoafrických farmářů a jejich rodin jako uprchlíků do USA.
„Jihoafrická republika se chová strašně, navíc k dlouhodobým farmářům v zemi. Zabavuje jejich půdu a farmy a (dělá jim) ještě mnohem horší věci,“ tvrdí Trump na sociální síti Truth Social.
Americký prezident už v únoru oznámil přerušení finanční pomoci a nabídl přesídlení Afrikáncům, potomkům bílých evropských přistěhovalců, s tím, že jsou „oběťmi nespravedlivé rasové diskriminace“.
Jihoafrické ministerstvo zahraničí tehdy reagovalo upozorněním, že Trumpovo vyjádření „postrádá faktickou přesnost a nebere v potaz hlubokou a bolestivou historii kolonialismu a apartheidu v Jihoafrické republice“.
Miliardář Elon Musk, který se v JAR narodil a nyní je Trumpovým klíčovým poradcem, prezidentovy útoky na Jihoafrickou republiku podpořil, když na své sociální síti X napsal, že jeho rodná země má „otevřeně rasistické zákony o vlastnictví“.
Trump na začátku února řekl, že JAR „velmi špatně zachází“ s „některými vrstvami obyvatel“ v narážce na zákon, který nedávno podepsal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Norma má za cíl řešit rasové rozdíly ve vlastnictví půdy a umožňuje zabírat zemi, aniž by za to stát vyplácel náhradu. Může se tak ale dít jen v okolnostech, kdy je to „spravedlivé a v souladu s veřejným zájmem“ a za podmínky, že pozemek není využívaný a jeho vlastníci nemají v úmyslu ho rozvíjet.
Černošské obyvatelstvo v JAR i více než 30 let po skončení apartheidu vlastní jen malou část zemědělské půdy. Většina patří bělošské menšině, která tvoří méně než deset procent populace. To vede k frustraci kvůli pomalému postupu změn v zemi, připomínají agentury.