Článek
Na Milleyho Trump zaútočil v dlouhé části projevu věnované pádu afghánské vlády a postupu současného šéfa Bílého domu Joea Bidena při stahování z Afghánistánu. K tomu došlo proto, že právě Trump podepsal mírovou smlouvu s radikálním hnutím Tálibán, které nakonec zemi letos v srpnu ovládlo a zmocnilo se značné části výzbroje a výstroje dodané z USA.
„Nikdy nezapomenu, jak mi Milley říkal - pane, pane, je levnější tam to vybavení nechat než je odvážet zpátky,“ řekl Trump v projevu ve svém floridském sídle v Mar-a-Lago mladým příznivcům a dodal, že se ho pak zeptal: „Myslíte si, že by bylo levnější ho tem nechat, aby ho mohli mít, než natankovat půlku nádrže a letět s tím do Pákistánu, nebo zpátky do USA?“
„Ano, pane, myslíme si, že je to levnější,“ odpověděl mu prý Milley. „V tu chvíli jsem si uvědomil, že to byl zasraný idiot,“ řekl Trump o předsedovi sboru spojených štábů, kterého sám vybral a jemuž zároveň nově zaručil i neodvolatelnost.
Nejvyšší americký generál volal tajně za Trumpovými zády do Číny, aby odvrátil válku
Trump má na Milleyho spadeno. Generál v knize Peril (Nebezpečí) napsal, že se obával, aby Trump nerozpoutal válku s Čínou jen proto, aby odvrátil svou porážku ve volbách. Milley proto v lednu nařídil vysoce postaveným armádním představitelům, aby bez jeho vědomí nepřijímali rozkazy od kohokoliv jiného. Rovněž dvakrát volal do Číny, aby ubezpečil svůj čínský protějšek, že USA nechystají útok na Čínu, jak se Peking obával.
Nejvyšší americký generál hájil před senátní komisí telefonáty do Číny
Útok na média
Trump se také pustil do médií, s nimiž bojoval už za své vlády: „Nemáme žádný tisk. Tisk je tak zkorumpovaný, že nemáme žádný tisk. Jestliže je tu o nás dobrý příběh, dobrá story o jakémkoli republikánovi, konzervativci, udělají z ní špatnou story. A jestliže je to špatný příběh, udělají z něj nejhorší případ v historii.“
„Je to ta nejméně čestná skupina lidí,“ řekl Trump o novinářích.
Bývalý prezident se pak chvástal, že změnil americký pohled na tisk, kterému v roce 2015, kdy oznámil, že bude bojovat o Bílý dům, podle něj věřilo až 95 procent lidí. „Nyní mají menší důvěru než Kongres,“ prohlásil.
Donald Trump, 45. prezident USA
I když důvěra v tisk poklesla, čísla uváděná exprezidentem podle listu The Guardian neodpovídají pravdě. V roce 2015 v průzkumu Gallupova ústavu věřilo nebo víceméně věřilo médiím 40 procent respondentů. V roce 2020 kleslo číslo na 21 procent, přičemž Kongresu však věřilo jen 12 procent oslovených.