Hlavní obsah

Úřad pro efektivitu se zakusuje do Pentagonu, Trump odvolává nejvyšší velitele

7:07
7:07

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Administrativa Donalda Trumpa se snaží za každou cenu seškrtat vládní výdaje. Úřad pro efektivitu vlády DOGE přistoupil k rozsáhlým propouštěním a jeho zaměstnanci kontrolují výdaje jednotlivých ministerstev. Nyní začíná působit na ministerstvu obrany s rozpočtem 886 miliard dolarů. Vedle civilních zaměstnanců místa opustí i nejvyšší velitelé.

Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Generál Charles Brown

Článek

V pátek večer bylo oznámeno odvolání nejvyšších velitelů včetně předsedy sboru náčelníků štábů Charlese Browna, kterého dříve sám Donald Trump nominoval jako náčelníka štábu vzdušných sil. Brown však prosazoval inkluzi a rovnost a zřídil pro ni oddělení DEI, což v listopadu kritizoval současný ministr obrany Pete Hegseth: „Jako první by se měl vyhodit náčelník štábu.“ Po nástupu funkce ministra obrany ale řekl, že je s ním spokojen a těší se na další vzájemnou spolupráci.

Trump chce Browna nahradit generálem Danem Cainem, který nemá s podobnou funkcí zkušenosti a nemá na ni ani kvalifikaci. Odejít z funkce má i první žena ve funkci náčelnice štábu námořnictva Lisa Franchettiová, která je ve funkci jen 15 měsíců, a zástupce náčelníka štábu letectva James Slife.

Americký ministr obrany chystá vyhazovy generálů. Republikáni už mají seznam

Amerika

Propuštěno bude také 5400 civilních zaměstnanců, uvedl server Defense One. Celkem jich má odejít pět až osm procent. Jako první mají odejít lidé ve zkušební době nebo ti, kteří mají smlouvu teprve rok, tudíž je snazší se jich zbavit a stojí to méně. Ani to se však armádě nelíbí.

Jeden odbor amerického námořnictva už uvedl, že ze 700 lidí ve zkušební době hledá 29, které propustí. V e-mailu napsal jeho šéf podle Defense One : „Chci vás ujistit, že pracujeme s nejvyšším vedením námořnictva, abychom si udrželi co nejvíce talentovaných lidí. Zatímco čekáme na další instrukce, podporujte se navzájem v této době plné výzev.“

Až se dokončí redukce zaměstnanců, má začít platit zmrazení přijímání nových zaměstnanců.

Pentagon není USAID

Do jaké hloubky půjde propouštění a škrty, jasné není. V řadě oblastí se škrtat nebude. Miliardové kontrakty s Pentagonem mají společnosti miliardáře Elona Muska, který stojí za vznikem DOGE.

Když byl Hegseth na Mnichovské bezpečnostní konferenci, prohlásil, že DOGE „už s námi spolupracuje, protože tu jsou zbytečné redundance a mnoho šéfů, což je potřeba řešit“. Mohly by se tak podle něj ušetřit miliardy dolarů. Hned však podle serveru Defence One dodal, že „ministerstvo obrany není USAID“.

Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj USAID, která se věnovala humanitárním projektům ve světě a současně prosazovala americké zájmy, byla rozpuštěna. Hegseth její konec komentoval slovy, že „prosazování globalistických agend nemá nic společného s Amerikou na prvním místě“.

Federální soudce nařídil Trumpově administrativě obnovit financování zahraniční pomoci

Amerika

DOGE může podle Hegsetha pomoci „se způsobem pořizování zbraní“. Často se stává, že výsledná cena výrazně překračuje domluvenou. Ministr ale hned dodal: „Nepůjdeme do věcí, které by mohly způsobit újmu americkým operačním nebo taktickým kapacitám.“

Ušetřené peníze se mají přesunout

Hegseth ve středu oznámil, že nařídil představitelům Pentagonu, aby v návrhu rozpočtu na rok 2026 našli ve výdajích 50 miliard dolarů, které měly původně jít na „takzvanou klimatickou změnu a další woke programy“ nebo na „rozsáhlou byrokracii“. Tyto peníze se však nemají vrátit do rozpočtu, Pentagon je plánuje přesunout na priority Trumpovy administrativy, jako je ochrana hranice a vytvoření protiraketového štítu, obdoby izraelské Želené kopule, řekl úřadující náměstek ministra obrany Robert Salesses podle serveru Defence One.

Ze škrtů mají být vynechány programy modernizace jaderných zbraní, výroba nových ponorek a útočných dronů a munice. Prioritou má být i stavba nových válečných lodí, protože Čína jich má více než USA, obranných projektů v Pacifiku nebo vývoj loajálních wingmanů, tedy bezpilotních letadel doprovázejících pilotované stroje, nebo operace proti nadnárodním kriminálním gangům na západní polokouli. To moc na šetření nevypadá. List The Washington Post přitom tento týden uváděl, že Hegseth nařídil, aby se v příštích letech každý rok ušetřilo z rozpočtu osm procent.

Hegseth současně uváděl, že škrty jsou v duchu Trumpovy politiky „míru přes sílu“, což je jen upravené římské: si vis pacem, para bellum, tedy: kdo chce mír, připravuje se na válku. To ovšem k velkým úsporám nevede.

Musk získal přístup do systému regulace bankovnictví. Zrovna když chce nabízet platební služby

Amerika

Ministerstvo má šetřit nejen na civilních zaměstnancích, ale také se podívat na 1,3 milionu lidí ve službě a dalších 800 000 v rezervě a Národních gardách jednotlivých států. Tady mají být největší úspory – má se propouštět, přičemž se má postupovat odshora dolů. První mají odejít ti nevýkonní a nadbyteční vysocí důstojníci, kterých je zbytečně moc. Současně se má zastavit přijímání nových lidí.

Střet zájmů

Kontrola ze strany DOGE je ovšem kritizována pro možný střet zájmů, protože významným zdrojem příjmů společností Elona Muska jsou armádní a federální zakázky. Zřejmě proto bylo tento týden oznámeno, že Musk DOGE neřídí a je jen Trumpovým poradcem.

Za poslední dekádu Muskovy firmy SpaceX a Tesla získaly federální kontrakty za minimálně 18 miliard dolarů. SpaceX přitom získala od roku 2015 ještě kontrakty za 17 miliard dolarů. Rakety SpaceX vynášejí do kosmu americké vojenské družice. SpaceX také zajišťuje klíčovou satelitní komunikaci přes Starlink a jeho vojenskou variantu Starshield. Vyvíjí také rakety na dodávku nákladů vojákům vyslaným na vzdálená bojiště. Ministerstvo zahraničí má koupit Cybertrucky za 400 milionů dolarů.

Musk ještě před nástupem Donalda Trumpa do funkce kritizoval třeba nákup bojových letadel páté generace F-35, která loni s úspěchem zničila několik íránských továren na výrobu nosičů. Podle Muska, jenž nemá žádné prostředky v leteckém průmyslu, by F-35 mohly nahradit levnější drony.

Má se přitom rozhodnout o vývoji bojového letadla šesté generace, jež by nahradilo stroje F-35.

Trumpův chaos: Vyrazil experty na jaderné zbraně, vláda se je snaží nabrat zpět, ale nemá na ně kontakty

Amerika
Související témata:
Ministerstvo vládní efektivity (DOGE)

Výběr článků

Načítám