Článek
Trump na pondělní tiskové konferenci na novinářský dotaz odpověděl, že se za zvýšený počet telefonátů, o nichž v posledních dnech informovali například guvernéři států Michigan či Maryland, necítí být nijak odpovědný. Napsal o tom v úterý server BBC.
Trump ve čtvrtek na pravidelném setkání s novináři doporučoval zdravotníkům, aby vyzkoušeli k hubení viru v lidském těle injekce s dezinfekcí nebo silné ultrafialové záření. Jeho slova vzbudila poprask a odborníci lidi naléhavě varovali, aby něco takového v žádném případě nezkoušeli, protože požití či injekční aplikace dezinfekce je může zabít.
Nešlo by lidem píchat dezinfekci? Ptal se Trump lékařů
Sarkasmus...
Prezident později uvedl, že svá slova mínil sarkasticky a že rozhodně nikoho nenabádal k tomu, aby dezinfekci požíval. Na záznamu z tiskové konference to však jako sarkasmus či ironie nevypadá, Trump se s vážnou tváří obrací ke svým odborným poradcům a říká, že mu vpichování dezinfekce připadá jako zajímavý nápad.
„Neumím si představit proč,“ odpověděl v pondělí prezident na otázku, proč podle něj nyní lidé ve větší míře volají odborníkům o radu, jestli je léčba dezinfekcí dobrý nápad.
Stát Maryland už v pátek informoval o tom, že na jeho pohotovostní koronavirovou linku se obrátila více než stovka lidí s dotazy ohledně léčebných účinků dezinfekce, a varoval, že nikdo by se za žádných okolností neměl pokoušet na sobě tyto údajné účinky testovat. Stejné důrazné varování vyslal svým občanům i stát Illinois.
„Vpichování, požívání či vdechování domácích čistících prostředků je nebezpečné... a může být smrtelné,“ řekla šéfka tamního zdravotního úřadu Ngozi Ezikeová.
Trumpovým slovům o koronaviru nevěří ani čtvrtina Američanů
Zvýšený počet případů
Rozhlasová stanice NPR informovala o tom, že v New Yorku bylo během 18 hodin od Trumpova vyjádření ohledně dezinfekce evidováno 30 případů, kdy zdravotníci museli řešit potíže způsobené stykem s čisticími prostředky, jako jsou lyzol či bělidlo. Loni ve stejném období to bylo 13 případů.
Vzestup počtu volání ohledně dezinfekce připustila v neděli i guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová a řekla, že „každý, kdo má možnost veřejného vyjádření, by měl šířit lékařsky přesné informace“.