Článek
Trumpovy kroky jsou součástí jeho širších snah omezit vládní výdaje a zeštíhlit státní správu, čímž pověřil miliardáře Elona Muska.
Jednou z prvních agentur, na niž se Musk zaměřil, je právě USAID, která funguje od 60. let minulého století a poskytuje rozsáhlou pomoc v zahraničí, mimo jiné po přírodních katastrofách, na projekty bojující s chudobou či ochraňující životní prostředí.
Rozhodnutí ukončit postupně činnost USAID podle listu The New York Times (NYT) vedlo například k tomu, že tisíce lidí v řadě zemí světa, kteří se jako dobrovolníci podílejí na testech nových léků a zdravotnických přístrojů, už nejsou sledováni odborníky a nemají přístup k jejich péči, protože výzkum financovala právě USAID. Týká se to mimo jiné studií léků proti malárii, choleře, tuberkulóze nebo HIV.
Vedle neziskových organizací pracuje podle deníku The Wall Street Journal administrativa staronového prezidenta ještě na exekutivním příkazu, který má zrušit místa tisícům federálních pracovníků spadajících pod ministerstvo zahraničí.
Do pondělí pak podle agentury Reuters mají civilní federální zaměstnanci možnost podat odloženou výpověď, za což výměnou obdrží garantovaný plat do konce září i možnost práce z domova. Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová uvedla, že nabídku přijalo přes 40 tisíc pracovníků, zhruba dvě procenta z celkového počtu 2,3 milionu.