Článek
„Šéf po mně chce, aby ten server zmizel beze stopy (…) Co s tím můžeme udělat?“ Tato konverzace, citovaná listem The New York Times, měla podle rozšířeného obvinění proběhnout v rezidenci Mar-a-Lago, vlastněné bývalým prezidentem Donaldem Trumpem (ve funkci 2017 až 2021), poté, co byl Trump již obviněn z nezákonného přechovávání utajovaných dokumentů.
V citovaném rozhovoru se měl správce Mar-a-Lago Carlos Oliveira, popisovaný jako „osoba velmi loajální Trumpovi“, domlouvat s jiným zaměstnancem, který měl na starosti správu počítačových serverů.
Cílem bylo mj. zlikvidovat záběry z bezpečnostních kamer.
Obvinění proti Trumpovi jsou velmi vážná, přiznávají někteří republikáni
Rozšířené obvinění proti Trumpovi ve věci utajovaných dokumentů podle serveru BBC zahrnuje i svědectví novinářů, kteří za exprezidentem přišli do jeho floridského sídla udělat interview. Trump se jim během rozhovoru měl pochlubit stohy krabic umístěnými v jedné z koupelen a komentovat to slovy: „Koukejte, co tady všechno mám. Není to krása?“
Reportéři uvedli, že krabice s dokumenty byly označeny například jako „plán útoku na zemi A“, což měl být Írán.
Exprezident rozšíření obvinění odmítl s tím, že „jde o další zoufalý pokus Bidenovy rodiny a ministerstva spravedlnosti“.
Trump zůstává favoritem republikánských primárek
Americký exprezident čelí vedle kauzy neoprávněného přechovávání utajovaných dokumentů celé řadě dalších problémů se zákonem. U soudu je případ „plateb za mlčení“ pornoherečce Stormy Daniels a další Trumpově údajné milence - touto kauzou se Trump stal prvním obžalovaným exprezidentem USA v historii. Hrozí mu také mj. obžaloba za roli v událostech z 6. ledna 2021, kdy měl podněcovat dav svých příznivců, aby vtrhl do Kongresu.
Na postoje Trumpových příznivců ale tyto kauzy nemají žádný výrazný vliv. Mezi republikánskými politiky, kteří již oznámili úmysl ucházet se o stranickou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024, exprezident s přehledem vede a svého největšího soka, floridského guvernéra Rona DeSantise podle průzkumů poráží o vysokých 25-30 procentních bodů.
Republikáni začnou vybírat svého nominanta do prezidentských voleb v tzv. primárkách za půl roku.