Článek
Podobné problémy jsou na mnoha místech už s nynější šestimetrovou železobetonovou bariérou, napsal v reportáži server Tribune. Podle smlouvy s Mexikem z roku 1970 totiž nesmějí žádné stavby podél řeky Rio Grande narušovat tok řeky, a proto byla i bariéra vztyčena dál od břehů.
Průjezdy v ní využívá i 39letý turistický průvodce Robert Cameron. „Jak postavíte zeď, která má být neprostupná, ale současně má umožnit farmářům přístup na jejich pozemky?“ ptá se.
Projekt zdi místní lidi straší, ačkoli Trumpa volili. „Jsme součástí Ameriky a potřebujeme, aby o nás bylo postaráno, a nepotřebujeme bariéru,“ soudí 88letá Pamela Taylorová z Bronsvillu, která má dům nedaleko průchodu v bariéře a má od vrat kód. „Můžeme mít všechny zámky světa, ale když se k nám někdo bude chtít dostat, najde si k tomu způsob,“ prohlásila.
Údolí Ria Grande je hlavní trasou ilegálních imigrantů. Téměř polovina ze 187 tisíc osob zadržených na jižní hranici USA šla loni tudy. V údolí byla také zajištěna třetina kokainu pašovaného z jihu, uvádí statistika pohraniční stráže.