Článek
Trump měl žádost přednést 14. února při schůzce v Oválné pracovně Bílého domu. Šéf FBI byl tak znechucen, že se rozhodl zpravit o tom své nejbližší spolupracovníky ve vedení vyšetřovacího úřadu a sepsat zprávu, řekly zmíněným médiím anonymní zdroje z Comeyho okolí.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„Je to dobrý chlap. Doufám, že to můžete nechat být,“ prohlásil podle Comeyho zápisků Trump o vyšetřování Flynna.
Michael Flynn pracoval pro Trumpa už během kampaně a po jeho nástupu do prezidentské funkce se stal jeho hlavním bezpečnostním poradcem. Trump před převzetím úřadu avizoval reformu tajných služeb, které podle něj nadržovaly opozičním demokratům, a Flynn měl čistku řídit. Za necelý měsíc se ale sám musel z Bílého domu poroučet, protože vyšlo najevo, že tajil předchozí styky s ruským velvyslancem, a to údajně i před Trumpem.
Comeyho zbavil prezident Trump vedení FBI před týdnem na návrh ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Také ten se ocitl před časem v podezření, protože se během loňské kampaně dvakrát sešel s ruským velvyslancem, ale při slyšení v Senátu, který potvrzoval jeho nominaci na ministra, to nepřiznal. Trump v písemné výpovědi Comeymu napsal, že není schopen FBI vést. Později v rozhovoru pro média připustil, že měl také na zřeteli „tu ruskou věc“.
Je to lež, tvrdí Bílý dům
Bílý dům zprávu o zasahování do vyšetřování popřel. Přiznal pouze schůzku Trumpa s Comeym, na níž prezident „opakovaně vyjádřil svůj názor, že generál Flynn je slušný muž, který sloužil své zemi a ochraňoval ji“. Žádné vyšetřování však prý Trump neovlivňoval.
O Comeyho zprávu už se mezitím zajímá předseda sněmovního výboru pro dohled nad vládními reformami Jason Chaffetz a formálně požádal FBI, aby výboru předložila veškerá „memoranda, poznámky, přehledy a nahrávky odkazující na jakoukoli komunikaci mezi Comeym a prezidentem anebo související s ní“, napsal deník The Guardian.