Článek
„Mohu vám říci – budeme mít (v ulicích) více federálních bezpečnostních sil,” prohlásil Trump. Podle prezidenta by mohly federální pořádkové síly zamířit do New Yorku, Chicaga, Filadelfie, Detroitu, Baltimoru či Oaklandu, měst, která se potýkají s násilím na demonstracích. „Nedovolíme, aby se to stalo v naší zemi,“ řekl Trump a zdůraznil, že se to děje jen ve městech, kde jsou starosty ”liberální demokraté”.
V Chicagu je podle šéfa Bílého domu situace nyní ”horší než v Afghánistánu”. Za týden tam bylo postřeleno 64 lidí, z nichž jedenáct umřelo. Do Chicaga by podle listu Chicago Tribune mělo být posláno asi 150 příslušníků sil ministerstva pro vnitřní bezpečnost, které tvoří členové jednotek amerických maršálů a příslušníci celní a pohraniční správy.
Trumpovu hrozbu o vyslání sil do dalších měst odsoudila demokratická guvernérka státu Michigan, ve které leží Detroit. „Není důvod, aby prezident vysílal federální síly do města, ve kterém lidé pokojně a s respektem požadují reformy,” uvedla Gretchen Whitmerová.
Spory okolo zásahu v Portlandu
V Portlandu, kam už poslal Trump federální síly kvůli tvrdým demonstracím proti rasismu a policejnímu násilí, podle něj bezpečnostní složky situaci zvládly: „Jsou tam tři dny a odvedly za krátkou dobu skutečně skvělou práci. Žádné potíže. Sebrali hodně lidí a uvěznili jejich vůdce. Jsou to anarchisté.“ Trump uvedl, že oregonská guvernérka, portlandský starosta a další zákonodárci mají strach z anarchistů: „Bojí se těchto lidí. To je důvod, proč nechtějí, abychom jim pomohli.“
Podle portlandských politiků z řad demokratů ale přítomnost federálních sil napětí ve městě jen posílila. Starosta Portlandu Ted Wheeler uvedl podle stanice BBC, že ve městě jsou desítky, ne-li stovky příslušníků federálních sil: „Jejich přítomnost tady vede k dalšímu násilí a vandalismu. Nejsou tu vítáni. Nežádali jsme, aby tu byli. Chceme, aby odešli.“
Kritiku si vysloužili příslušníci federálních sil i za to, že na demonstracích zasahují ve vojenských úborech. Oregonská ministryně spravedlnosti Ellen Rosenblumová už podala žalobu na federální vládu, že nezákonně zatýká demonstrující a porušuje jejich ústavní právo shromažďovat se. Zmínila, že zadržují lidi na ulicích, aniž by pro to měli jasný důvod, a odvádějí je do neoznačených vozidel. Oregonská guvernérka Kate Brownová dodala: „Nemůžeme mít tajné policisty unášející lidi v neoznačených vozidlech. Toto je demokracie a ne diktatura.”
V Portlandu se vyostřuje napětí, vláda čelí žalobě
Spor o práva států unie
Ústavní experti uvedli, že případ Portlandu by mohl být testem ukazujícím, jaká jsou práva amerických států v době, kdy Trump rozšiřuje působení federálních sil.
Trump přitom jedná proti konzervativní tradici, že místní problémy mají řešit místní úřady, státní stát.
Ke kritice počínání sil ministerstva vnitřní bezpečnosti se přidal v pondělí na Twitteru i republikánský senátor Rand Paul: „Nemůžeme se vzdát svobody výměnou za bezpečnost. Místní síly mohou a měly by zvládat problémy v našich městech. Tam není místo pro federální jednotky anebo neoznačené federální agenty zadržující lidi.”
We cannot give up liberty for security. Local law enforcement can and should be handling these situations in our cities but there is no place for federal troops or unidentified federal agents rounding people up at will. https://t.co/vkSHmlOzDW
— Senator Rand Paul (@RandPaul) July 20, 2020
Naopak ministerstvo pro vnitřní bezpečnost uvedlo na Twitteru, že se museli federální agenti zabarikádovat v budově soudu a že se je někdo pokoušel oslepit laserem namířeným do očí: „Portland je plný násilných anarchistů napadajících federální orgány a federální budovy. To není mírumilovný dav. To jsou federální zločiny. ”
Violent, not peaceful... again. They want violence, @DHSgov & @realDonaldTrump want peace. https://t.co/yQlqarYPJo
— Acting Deputy Secretary Ken Cuccinelli (@HomelandKen) July 20, 2020
Důsledek vraždy George Floyda
Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě vypukly ve Spojených státech po květnové smrti černocha George Floyda, který zemřel v Minneapolisu při zatýkání bělošským policistou. V posledních týdnech masivní demonstrace utichly, v některých amerických městech se ale lidé při protestech dál scházejí.