Článek
Preemptivní milosti by se mělo dostat Donaldu Trumpovi mladšímu, Ericu Trumpovi a Ivance Trumpové, včetně jejího manžela Jareda Kushnera. Kushner i Trumpová pracovali v Bílém domě jako poradci prezidenta během jeho funkčního období.
Americká média spekulují, proti čemu chce Trump své děti a zetě (Kushner) chránit. Ani jeden z jeho potomků totiž není obviněn z žádného federálního zločinu, na které se udělení prezidentské milosti vztahuje – na vyšetřované na úrovni státu či konkrétní oblasti nikoli.
Giuliani jednal s Trumpem o své milosti
Během svého působení v Bílém domě se Trumpovi potomci s federálními vyšetřovateli střetli několikrát. Zvláštní zástupce ministerstva spravedlnosti Robert Mueller vyšetřoval Trumpa mladšího ohledně jeho kontaktů s ruskými úředníky před prezidentskými volbami v roce 2016, obvinění ale nepadlo.
Pozornost médií si zajistil také Kushner, který v žádosti o udělení bezpečnostní prověrky neuvedl své zahraniční kontakty. V jeho případě se do situace vložil sám prezident, který mu udělil nejvyšší bezpečnostní prověrku top-secret (přísně tajné).
V USA vyšetřují údajný úplatek za prezidentskou milost
NY Times už v úterý uvedl, že s prezidentem Trumpem o udělení milosti hovořil právník Rudy Giuliani, který si měl údajně plnit vlastní kapsy na Ukrajině. Dosud Trump omilostnil pouze svého exporadce Michaela Flynna, který se přiznal k tomu, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) ohledně ruského vměšování do prezidentských voleb v roce 2016.
Existují i spekulace, že by Trump mohl omilostnit sám sebe, protože mu po skončení mandátu hrozí několik vyšetřování.