Článek
„Pokud bychom měli učitele zdatné ve střelbě, mohli by útok velmi zdárně a rychle zastavit. Učitelé s ukrytými zbraněmi by chodili na zvláštní výcvik a byli by připraveni,“ prohlásil prezident Spojených států.
Situace, kdy ve školách není nikdo se zbraní, podle něj šílené střelce přímo vybízí k útoku. Později prezident ovšem svá slova poněkud korigoval s tím, že byla v médiích zkreslena.
„Nikdy jsem neřekl ‚dejte učitelům zbraně‘, jak uvedly ve lživém zpravodajství (televize) CNN a NBC. Řekl jsem: Podívejme se na možnost dát ukryté zbraně zdatným učitelům s vojenským či zvláštním výcvikem — jen těm nejlepším," vysvětloval.
Podle něj by byla pětina učitelů schopna palbu opětovat a podle něj by působili jako odstrašující faktor. Zasáhli by dříve, než stihne dorazit policie.
Během předvolební kampaně v roce 2016 přitom Trump tvrdil, že je proti tomu, aby někdo do školy nosil zbraň a kritizoval za takový návrh svou demokratickou sokyni Hillary Clintonovou, upozornila BBC. Některé státy USA už zbraně ve třídách za určitých podmínek povolují, Florida k nim ale nepatří.
Důraz na duševní zdraví
Trump o možném vyzbrojení učitelů hovořil v Bílém domě během setkání s asi čtyřicítkou přeživších střelby na Střední škole Marjory Stonemanové Douglasové, kde devatenáctiletý Nikolas Cruz 14. února povraždil sedmnáct lidí a dalších čtrnáct zranil. [celá zpráva]
Americký prezident zmínil také to, že je pro prověřování minulosti lidí, kteří si kupují zbraně: „Budeme velmi důslední v prověřování minulosti, budeme klást velký důraz na duševní zdraví dotyčných. Nepůjde jen o řeči, jako tomu bylo v minulosti.“
Studenti chtějí zákaz prodeje útočných pušek
Při setkání se senátory na Floridě ale studenti požadovali zákaz prodeje poloautomatických útočných pušek. „Když moje dcera utíkala chodbou, byla střelena do zad z útočné pušky,” prohlásil Fred Guttenberg, jehož 14letá dcera útok nepřežila. „Je snadné ji získat, je to vojenská zbraň,” dodal. Nikolas Cruz použil při střelbě pušku AR-15 odvozenou od vojenské M-16.
Od přítomných si Guttenberg vysloužil hlasitou podporu, naopak floridský senátor Marco Rubio, který hovořil o odmítavém postoji k zákazu útočných zbraní, se setkal s bučením a pískotem. Nelibost vyvolalo také to, když Rubio odmítl výzvy, aby pro své politické kampaně odmítal dary od Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA).
Její mluvčí Dana Loeschová také čelila tvrdé kritice, když rezolutně odmítla ustoupit z odmítavých postojů k omezení dostupnosti zbraní. Mimo jiné ke zvýšení federálního limitu pro nákup dlouhých střelných zbraní, tedy pušek či brokovnic, z 18 na 21 let. Podle Loeschové by ti, kteří jsou dostatečně staří pro službu v armádě, měli mít právo zbraně si pořizovat. Zdůrazňovala, že pro bezpečí ve školách je klíčové nepřipustit, aby se psychicky nemocní či trestaní lidé dostali ke střelným zbraním.
Na fóru vystoupil i šerif Scott Israel, do jehož okrsku spadá střední škola, kde Cruz střílel. Vyzval studenty, aby trvali na změnách v zákonech o zbraních. „Amerika na vás hledí, změna bude,” řekl s tím, že podobný masakr se již nesmí opakovat. Dodal také, že pokud zákonodárci zpřísnění odmítnou, ponesou za to odpovědnost.
Cruz, který se v minulosti léčil na psychiatrii, ve škole střílel z legálně zakoupeného samopalu AR-15, což je civilní verze automatické pušky M16 americké armády. Paradoxem je, že samopal si mohl jako devatenáctiletý zcela legálně pořídit přesto, že mu platné zákony zapovídají pivo. Konzumace alkoholu je v USA legální až od 21 let. [celá zpráva]