Článek
Z čeho konkrétně je někdejší prezident obviněn, zatím není veřejné, poznamenala agentura AP. Velké poroty, které jsou zřizovány kvůli posuzování shromážděných důkazů a schvalování případných obvinění, pracují v utajení.
Kauza se točí kolem 130 000 dolarů (přes 2,8 milionu Kč), které dostala těsně před prezidentskými volbami roku 2016 pornoherečka Stormy Daniels za mlčení o románku s pozdějším vítězem voleb.
Danielsová kontaktovala v roce 2016, kdy Trump kandidoval na prezidenta, média a nabízela jim informace o románku s kandidátem. Trumpův právník Michael Cohen jí zaplatil 130 000 dolarů za to, že bude mlčet. To samo o sobě trestné není, poznamenala BBC. Ovšem Trump si následně tento výdaj měl zavést do výdajů na kampaň. Podle žalobců jde o falšování obchodních záznamů, což je v New Yorku přestupek.
Pokud by se ale ukázalo, že pokus platbu zakrýt byl motivován tím, aby se voliči nedozvěděli, že měl s Danielsovou poměr, pak by mohlo jít o falšování s cílem zakrýt trestnou činnost. Právníci poukazují na to, že případ je nejednoznačný a není jasné, zda jde vůbec o prohřešek proti zákonu.
Trump: Soud nebude spravedlivý
Trump označil obvinění za politické pronásledování a vměšování do voleb. „Jsem zcela nevinen,“ řekl. Doplnil, že proces nebude spravedlivý. Už dříve oznámil další kandidaturu na prezidenta.
Trump odmítl obvinění jako pronásledování a vměšování do voleb
„Je to falešné, zkorumpované, hanebné obvinění. Jen proto, že stojím na straně amerického lidu. V New Yorku nemohu mít spravedlivý soud,“ uvedl na své síti Social Truth.
Trumpovo zatčení začali komentovat i politici, i když od dalších čelí nařčení, že se nemají vměšovat do práce soudů. Prezident Joe Biden komentář odmítl, ale bývalá demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová podle BBC řekla: „Nikdo není nad zákonem, každý má u soudu možnost prokázat svou nevinu.“