Článek
„V prvním týdnu, co budu zpátky v Oválné pracovně, bude moje administrativa informovat všechny univerzitní prezidenty o tom, že pokud neukončí antisemitskou propagandu, ztratí svoje akreditace a federální dotace,“ řekl Trump na shromáždění proti antisemitismu ve Washingtonu D.C. v září.
„Nebudeme dotovat vznik přívrženců terorismu a rozhodně to nehodláme dělat na americké půdě,“ dodal. Záznam jeho projevu se v posledních dnech začal hojně sdílet na sociálních sítích.
“My first week back in the Oval Office, my administration will inform every college president that, if you do not end antisemitic propaganda, they will lose their accreditation and federal taxpayer support.”
— Aviva Klompas (@AvivaKlompas) November 15, 2024
Donald Trump couldn’t be clearer
“We will not subsidize the creation… pic.twitter.com/kRZXnDqQJ5
Trump naznačil, že by proti vysokým školám mohl použít Zákon o občanských právech z roku 1964, který zakazuje diskriminaci na základě rasy, barvy pleti či pohlaví. V roce 2019, během svého prvního volebního období, nechal Trump prezidentským dekretem zahrnout do zákona i Židy jako skupinu, na kterou se má ochrana proti diskriminaci vztahovat.
„Budu informovat každou vzdělávací instituci v naší zemi o tom, že pokud dovolí dopustit násilí, obtěžování nebo výhružky vůči židovským studentům, budou tyto školy dohnáni k zodpovědnosti pro porušení antidiskriminačních zákonů,“ uvedl Trump také na shromáždění.
Diktátorem budu jen první den, slíbil Trump. Co čekat od chvíle, která se blíží
V podobném duchu se v říjnu vyjádřil také budoucí viceprezident J. D. Vance, podle kterého jejich administrativa bude hnát univerzity k zodpovědnosti pokud „použijí federální peníze k šikaně židovských studentů“."Zaměříme se na akreditace a federální podporu těm vysokým školám, které se nepostarají o své vlastní studenty," citoval budoucího viceprezidenta odborný server IHE, který se zaměřuje na vysokoškolské vzdělávání.
Bojovnici proti antisemitismu posílá do OSN
To, že boj proti projevům antisemitismu bude pro Trumpa v úřadu důležité, naznačuje i jeho nominace kongresmanky Elise Stefanikové na post americké velvyslankyně při OSN.
Stefaniková, která se označuje za odhodlanou bojovnici proti antisemitismu a která se také hlásí k českým kořenům, se loni na podzim proslavila během slyšení sněmovního výboru pro vzdělání, kterého se účastnily tři rektorky prestižních amerických univerzit.
Ani jedna z nich přitom nedokázala dát jasnou odpověď na otázku Stefanikové, zda je volání demonstrujících studentů v kampusech po intifádě a Palestině od řeky k moři bez Židů šikanou na základě rasy a vyznání podle řádů škol. V následujících týdnech rezignovaly Claudine Gayová a Liz Magillová, tehdejší rektorky Harvardské a Pensylvánské univerzity.
Americkou velvyslankyní při OSN má být kongresmanka hlásící se k českým kořenům
O možnosti odebírání akreditací a federálních peněž pro vysokoškolské mluví také řada republikánských zákonodárců. Šest výborů Sněmovny reprezentantů, jež je dolní komorou amerického Kongresu, od dubna letošního roku vyšetřuje desítku amerických univerzit a jejich reakci na projevy antisemitismu v jejich kampusech, připomíná server IHE.
Udělování akreditací přitom v současnosti nepodléhá federální vládě, ale nezávislým akreditačním komisím. Akreditované školy následně získávají přístup k federálním dotacím například pro výzkum či pro podporu studentů.A tyto dotace by mohl americký Kongres, kde republikání po současných volbách získali většinu v obou komorách, školám odebrat, pokud uzná, že tolerují projevy antisemitismu ve svých kampusech.
Projevy antisemitismu na amerických vysokých školách výrazně narostly po útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael loni v říjnu a následném rozpoutání války v Gaze. Vedení tamějších univerzit čelí dlouhodobé kritice zejména kvůli tomu, že oproti ostatním nenávistným projevům dostatečně nepostihuje ty, které cílí na židovské studenty.