Článek
Už dřívější roky jeho vlády ukázaly, že taková bombastická kampaň ještě nemusí mnoho znamenat, i když Trump sedí v Bílém domě. Stojí snad už zeď podél celé jižní hranice Spojených států? A zaplatilo její výstavbu Mexiko?
Na sociálních sítích Trump zatím každopádně pravidelně přikládá pod kotel a téma možných územních nároků USA s neskrývanou radostí dál živí. Týkala se jich pětina z 25 příspěvků, které Trump na síti TruthSocial během necelého dne zveřejnil od chvíle, kdy ve středu zveřejnil mapu zobrazující Kanadu jako součást Spojených států s lakonickou poznámkou „Ach, Kanado!“.
— Donald J. Trump Posts From His Truth Social (@TrumpDailyPosts) January 8, 2025
Potřebujeme je. Trump nevyloučil použití síly k získání Panamského průplavu či Grónska
Něco podobného už tu samozřejmě bylo, když Trump do Bílého domu nastoupil poprvé: Prezident, který denně zaplavuje sociální síť množstvím divokých příspěvků a miliony lidí v USA i v dalších zemích nezřídka zanechává v nejistotě, co z toho je myšleno vážně a co už je bohapustý trolling, to už vlastně není novinka.
I tak ale zatím v tomto ohledu éra nastupující druhé Trumpovy administrativy vypadá jako roky 2017 až 2021 na steroidech. Jako neřízená střela si totiž na sociálních sítích počíná i miliardář Musk, který je vedle prezidenta nejvýraznější a nejvlivnější postavou nové administrativy.
Elon Musk is scrolling 𝕏 & laughing at memes
— Musk Philosophy (@MuskPhilosophyx) November 17, 2024
“I get more laughs from this platform than everything else combined and I hope you do too.” @elonmusk pic.twitter.com/z433AxwNIg
Například kanadského premiéra Justina Trudeaua po jeho rezignaci nazval „holkou“ a „guvernérem“, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera „protidemokratickým tyranem“ a britského premiéra Keira Starmera kvůli letité kauze řádění pákistánských gangů obvinil, že se „silně spoluúčastní na masovém znásilňování výměnou za hlasy“.
Takové výpady od jednoho z nejbohatších lidí planety zaštítěného americkou administrativou pochopitelně vyvolávají reakce, a to i od evropských lídrů. Jeden příspěvek na jeho sociální síti X je ale pro Muska jen epizodou. Od středy během necelých 24 hodin na svém profilu zveřejnil nebo sdílel přes 135 příspěvků a jejich množství stále rychle narůstá. Až se jeden může divit, jak to všechno šéf automobilky Tesla, vesmírné společnosti SpaceX a řady dalších firem, navíc pověřený Trumpem obřím úkolem zefektivnění státního aparátu vlastně všechno stíhá.
— Elon Musk (@elonmusk) January 8, 2025
Média i státníci pochopitelně na sociální sítě Trumpa i Muska budou reagovat dál, při jejich obřím vlivu je nelze ignorovat. A ačkoliv USA v brzké době těžko rozšíří své území o Kanadu, Grónsko nebo Panamu, jde v tomto případě nejspíš o víc než jen Trumpův trolling pro vlastní zábavu.
Přijít nejprve s absurdním požadavkem, aby se postupným slevováním dosáhlo kýženého skromnějšího cíle, to je strategie, kterou trhovci znají od nepaměti. Místo anektování cizího území tak Trump může chtít nižší poplatky pro americká plavidla proplouvající klíčovou spojnicí mezi Atlantickým a Tichým oceánem, větší přístup k nerostnému bohatství Grónska i novým námořním cestám, které otevírá tající polární led, nebo novou obchodní dohodu s Kanadou, která by mohla zvýhodnit americké výrobce. Pokud by v tom uspěl jen částečně, bude to moci voličům prodat jako obrovské vítězství.
Podobně silácká strategie samozřejmě není bez rizika. Chladné reakce představitelů dotčených zemí naznačují, že USA proti sobě takto mohou obracet i vlastní spojence. A pokud americký prezident operuje s anexemi cizího území, byť jen ve virtuálním prostoru, Washington si může snadno podkopat vlastní pozici vůči zemím jako Rusko nebo Čína, kterým vyčítá snahy o územní expanzi na úkor jiných států.