Článek
Ogles svůj návrh vysvětluje tak, že Trump je „jedinou osobností v moderních dějinách schopnou zvrátit rozklad“ země a obnovit velikost Ameriky. „Je nanejvýš důležité, abychom poskytli prezidentu Trumpovi veškeré potřebné prostředky k nápravě katastrofálního kurzu nastaveného předchozí administrativou,“ vysvětlil zákonodárce z Tennessee podle televize CNBC.
Podle navrženého dodatku by američtí prezidenti mohli být zvoleni ke třetímu funkčnímu období v případě, že mezi prvním a druhým byla přestávka. Změna by se tak vztahovala na republikána Trumpa, který se v pondělí vrátil do Bílého domu po čtyřleté pauze, ale nikoli například na exprezidenta z Demokratické strany Baracka Obamu, který úřadoval v letech 2009 až 2017.
Americká ústava od roku 1951 zahrnuje formulaci, že nikdo nemůže být do prezidentské funkce zvolen více než dvakrát. Jakákoli změna ústavy vyžaduje souhlas dvou třetin členů v obou komorách Kongresu a následně i ratifikaci v nejméně 38 z 50 amerických států. Republikáni aktuálně mají většinu ve Sněmovně reprezentantů i Senátu, od dvoutřetinových většin jsou ale poměrně daleko.
Americký Senát potvrdil Trumpova nominanta Ratcliffea do čela CIA
„Dodatek nemá prakticky žádnou šanci, že bude ratifikován, ale je to signál o hloubce oddanosti, které se nový prezident těší mezi republikánskými kongresmany,“ poznamenal web Axios.
Trump během svého působení ve vrcholné politice vícekrát pronesl narážky o tom, že by mohl být v čele USA déle než osm let. Učinil tak i krátce po svém znovuzvolení loni v listopadu na setkání s republikánskými členy sněmovny. „Obávám se, že nebudu znovu kandidovat, ledaže byste řekli: ‚Je tak dobrý, že to musíme nějak vymyslet,‘,“ řekl podle listu The News York Times Trump.
Rusové se dostali dál
To ruští poslanci to už vymysleli a nechali si to schválit referendem o změnách ústavy. První „klička“ prodloužila mandát ze čtyř na šest let a umožnila Putinovi, aby se stal na dvě funkční období prezidentem poté, co jeho vládu v Kremlu na jedno funkční období přerušil Dmitrij Medvěděv. Ten byl nejen prezidentem, ale také premiérem a v současné době slouží jako místopředseda bezpečnostní rady Ruska, který má za úkol ventilovat více či méně drsné výhrůžky a kritiku na adresu Západu.
V roce 2021 pak v Rusku prošla legislativní změnami a referendem změna ústavy, která umožní Putinovi, aby po loňských prezidentských volbách mohl ještě jednou kandidovat a vládnout v Rusku až do roku 2036.