Článek
Podle předpokladů se v ní střetly dva odlišné přístupy k tomu, jak bojovat proti chudobě: jeden hájili právě levicoví vůdci, druhý, založený na reformách, pak představitelé EU, včetně Topolánka.
"Morales... chtěl jakýmsi způsobem obhájit znárodňovací proces v jeho zemi, kdy říkal, že... základní zdroje a základní potřeby musí být zajišťovány státem, proto nemůžou být zajišťovány těmi milionáři, kteří nemyslí na potřeby chudých," shrnul postoj bolivijského prezidenta Topolánek.
Topolánek: Boj s chudobou pomůžou vyhrát reformy
Předseda české vlády a další představitelé EU, kteří se panelu zúčastnili, prý naopak chtěli představit jiný způsob řešení. Podle nich lze boj s chudobou vyhrát jen za předpokladu, že se vlády odhodlají k zásadním reformám.
"(...) Demokratická otevřená společnost, která těm nejchudším lidem poskytuje vzdělání, jim dává nejlepší šanci na to, aby... žili lépe," zdůraznil Topolánek.
Latinskou Ameriku v pracovní diskusi zastupoval kromě Moralese a Cháveze i guatemalský prezident Álvaro Colom. Evropskou unii pak mimo jiné kyperský prezident Demetris Christofias, prezident Slovinska Janez Janša, francouzský premiér François Fillon či nový italský ministr zahraničí Franco Frattini.