Článek
O tom, že Trump s Putinem po opuštění prezidentské funkce hovořil sedmkrát, píše ve své nové knize americký novinář Bob Woodward, který se v 70. letech spolupodílel na odhalení aféry Watergate.
„Nebudu se k tomu vyjadřovat, ale řeknu vám, že kdyby ano, byla by to chytrá věc,“ odpověděl nyní Trump na otázku, zda s Putinem hovořil. „Pokud se s někým přátelím, pokud mám k lidem vztah, je to dobrá věc, ne špatná, když jde o zemi. Má 2000 jaderných zbraní a my také. Čína jich má méně, ale do pěti let nás dožene. Pokud mám vztah, nemluvím o tom,“ řekl.
Harrisová se bez účasti Ukrajiny s Putinem nesejde
Na následnou poznámku agentury, že to vyznívá, jako by s Putinem hovořil, Trump zopakoval, že o tom mluvit nebude. „Neřeknu to, ale mohu vám říct, že Rusko nikdy nemělo prezidenta, kterého by tolik uznávali,“ dodal o Putinovi, který invazí na Ukrajinu v únoru 2022 rozpoutal největší ozbrojený konflikt v Evropě od konce druhé světové války.
„Pokud jde o hovory, je to lež,“ řekl už počátkem října agentuře Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Neproběhly žádné hovory a nebyly žádné telefonáty poté, co Trump přestal být prezidentem,“ dodal. Připustil ale, že Trump ještě jako prezident na vrcholu pandemie nemoci covid-19 poslal Putinovi k osobnímu použití tehdy nedostatkové testy.
Totéž přitom tvrdí i Woodward. „Poslal mu jich balík. Je to jako krmit děti sousedů, když vlastní děti hladovějí,“ poznamenal v nové knize War (Válka).
Kauza Watergate, kterou Woodward rozkryl společně s kolegou Carlem Bernsteinem, vedla v 70. letech až k pádu prezidenta Richarda Nixona.