Článek
Guvernér Ángel Aguirre nesdělil, zda všech 28 těl vyzdvižených z prvního nalezeného hrobu již bylo identifikováno. Uvedl nicméně, že některá z těl prokazatelně studentům nepatří. Lidské ostatky byly silně ohořelé a experti nyní provádějí testy DNA ve snaze určit totožnost mrtvých.
Aguirre se vyjádřil na tiskové konferenci ve městě Iguala, kde panuje podezření, že městská policie spolupracovala s drogovým gangem a má podíl na zářijovém zmizení 43 studentů.
Aguirre neřekl, co úřady nalezly v dalších masových hrobech objevených ve stejné oblasti na předměstí Igualy jako první hrob s 28 mrtvými odhalený o minulém víkendu.
Zmizeli po protestech
V souvislosti s násilnostmi bylo zatčeno 34 lidí, včetně 26 příslušníků igualské policie. Studenti se pohřešují od 26. září, kdy při policejním potlačování demonstrací zemřelo šest osob a 25 bylo zraněno. Podle prokuratury policisté nyní pohřešované studenty odvezli pryč a zřejmě je předali místnímu drogovému gangu, který je očividně spojený s rodinou igualského starosty Josého Luise Abarky, jenž je nyní na útěku.
Tragédie podle médií ukazuje na propojení organizovaného zločinu s policií a lokální politikou. V Mexiku od roku 2006 zemřelo násilnou smrtí přes 80 000 lidí a dalších 20 000 se pohřešuje. Právě stát Guerrero, kde leží i známé přímořské letovisko Acapulco, patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.