Článek
„Kdo ví, co bude říkat příští týden? A upřímně, koho to zajímá?“ napsal například komentátor listu Financial Times Gideon Rachman s tím, že Bidenova důvěryhodnost byla v Afghánistánu skartována stejně jako citlivé dokumenty v narychlo opouštěné ambasádě.
„Myslím, že už nyní je to neoddiskutovatelná skvrna na jeho prezidentství,“ řekl pak stanici ABC News Ryan Crocker, někdejší americký velvyslanec v Afghánistánu během demokratické administrativy Baracka Obamy.
Biden: Stojím si za stáhnutím vojsk. Afghánská armáda se zbaběle vzdala
Nejsilněji kritika ale nepřekvapivě zaznívá z řad opozičních republikánů, kteří nynějšího amerického prezidenta viní, že má „krev na rukou“. „Je na čase, aby Joe Biden s hanbou odstoupil za to, co v Afghánistánu dovolil,“ vzkázal pak exprezident Donald Trump.
Demokraté svého prezidenta hájí
„Moje žena a syn hlasovali pro Bidena. Říkal jsem jim, ať to nedělají. Teď mi říkají, že jsem měl pravdu. Už volit nebudou,“ řekl stanici BBC Sher Hossain Jaghori, Afghánec, jenž získal americké občanství poté, co při práci pro spojenecké jednotky přišel o ruku.
Biden, který čelí kritice i za to, že i po dramatickém pádu Kábulu zůstával ve víkendovém prezidentském sídle a nepřesunul se do Bílého domu, už v sobotu vydal prohlášení, v němž své rozhodnutí hájil i tím, že nechtěl předat válku v Afghánistánu dalšímu prezidentovi.
Tálibán jsme odhadli dobře. Naše vláda to podcenila, stěžují si američtí zpravodajci
Neopomněl přitom zmínit, že odchod spojenců byl dojednán za Trumpa. „Když jsem nastoupil do úřadu, zdědil jsem dohodu po svém předchůdci – který zval Tálibán na jednání v Camp Davidu na výročí 11. září,“ zdůraznil.
Špičky demokratů přitom Bidenův postup dál hájí a rychlý odchod z Afghánistánu ještě minulý měsíc schvalovalo zhruba 70 procent Američanů. To bylo však ještě předtím, než svět oblétly záběry chaotického úprku z Kábulu.