Hlavní obsah

Taktiku "zajmout nebo zabít teroristu" mohou USA použít i na Američany

Washington

Americký soudce v úterý zastavil proces, který se snažil zabránit USA v uplatnění taktiky "zajmout nebo zabít teroristu" i na americké občany. Uvedla to v BBC s tím, že proces vedený organizacemi na ochranu práv občanů byl zastaven z jurisdikčních důvodů.

Článek

Vláda oficiálně nepotvrdila, že takovýto program existuje.

Organizace na ochranu práv občanů požadovaly, aby americká administrativa program zastavila a současně zveřejnila, jaká kritéria uplatňuje, když někoho na tento seznam zařazuje.

Proces byl zahájen poté, se agentura Reuters uvedla, že americká vláda dala souhlas s operacemi, které by vedly k zajetí nebo zabití radikálního islámského duchovního amerického původu Anwara al-Awlakiho, který se ukrývá v Jemenu. [celá zpráva]

O zařazení na seznam ale neinformovala vláda, nýbrž jen agent CIA, který si přál zůstat v anonymitě.

Bylo to poprvé, co byl na tento seznam zařazen americký občan.

Hrozba ze strany Awlakího

Osmatřicetiletý al-Awlaki se narodil jako americký občan v prominentní jemenské rodině v Novém Mexiku. Působil jako imám v mešitách v Denveru, v San Diegu a ve Falls Church ve Virginii nedaleko Washingtonu. V roce 2004 se vrátil do Jemenu, kde vyučoval na univerzitě. V roce 2006 byl uvězněn za údajné styky s Al-Káidou a účast v útocích, v prosinci 2007 byl propuštěn. Později byl znovu obviněn a od té doby se společně s dalšími islamisty ukrývá v odlehlé hornaté části Jemenu.

Udržoval s ním kontakty americký vojenský psychiatr Nidal Malik Hasan, který na vojenské základně v americkém Fort Hoodu postřílel 13 lidí. S al-Awlakim se osobně znal z americké mešity, v níž duchovní před odjezdem do Jemenu kázal. [celá zpráva]

Al-Awlaki rovněž znal dva z atentátníků na USA z roku 2001.

Výběr článků

Načítám