Článek
„Ministerstvo obrany začalo rázně chystat odpověď na ohrožení ze strany Číny a Ruska,“ informoval v září kongresmany generál John Hyten, šéf vesmírného velitelství letectva.
„Skutečnost, že jiná entita se může přiblížit k satelitům a rušit je, je pro bezpečnost USA velmi znepokojující,“ vyjádřila naléhavost problému Victoria Samsonová z Nadace bezpečný svět.
Ve hře jsou chod ozbrojených sil včetně navádění střel plně závislých na satelitech i klíčová civilní infrastruktura.
Vysoká hra, a to vysoko nad Zemí
Vysoká hra o získání vojenské výhody z kosmu začala už raketovou přebíjenou mezi USA a Sovětským svazem za studené války. Pak nastoupilo oslabené Rusko, ovšem klub se mezitím rozrostl o Čínu. Ta rivaly letos překvapila technologickou vyspělostí.
Jako první totiž vypustila satelit s kvantovým kryptografickým zařízením na ochranu svých vojenských a jiných tajných dat proti odposlechu. Pokus o průnik ihned zjistí a změní dešifrovací klíč s využitím kvantově provázaných fotonů – světelných částic.
Už před třemi lety Peking umístil na orbitu tři malé družice, z nichž jedna má robotické rameno. Z pohledu Ameriky jde o nejistotu, protože ztrácí náskok a převahu, zatímco Rusko a Čína nemíní zůstat pozadu podle úsloví „Když oni, my také“.
Ve Spojených státech tak zní znepokojené hlasy nad ztrátou výsadního postavení a horují pro bojové družice, jež by ty ruské a čínské v případě konfliktu zlikvidovaly.
USA byly první
Generál Hyten však mluví o tzv. nekinetických způsobech obrany, aby se neznásobil prstenec zhoubného odpadu vytvářející jakési kosmické smetiště kolem Země. Američané navíc už mají, a to dřív než Rusové a Číňané, aktivní úderné nástroje.
Od roku 2004 například pozemní stanici, jež může rušit satelitní komunikaci, vyzkoušeli raketu ke zničení družice a pořídili si čtyři manévrovací družice, jež mohou zblízka pozorovat jiné.
S tím, jak je stále více států s to operovat ve vesmíru, se otevírá jako nová realita, že bude víc militarizovaný.
Kromě toho Pentagon vypouští speciální raketoplány X-37, velikostí asi třetinové v porovnání s legendárními raketoplány NASA, jejichž mise trvají měsíce až půldruhého roku a jsou opředeny záhadami, které vojáci drží přísně pod pokličkou.
V tichosti a na plné obrátky tak běží soupeření o ovládnutí strategických pozic v kosmu v přímé návaznosti na zbrojení na Zemi a ve vzduchu.
Zmíněné tři mocnosti stojí na prahu militarizace kosmu samého, přičemž sem chtějí dosáhnout i další země. „S tím, jak je stále více států s to operovat ve vesmíru, se otevírá jako nová realita, že bude víc militarizovaný,“ citovala agentura AFP prognózu Elbridge Colbyho ze Střediska nové americké bezpečnosti.
Vojenská soupeření v kosmickém prostoru zatím naštěstí nevedla k přímým střetům ani k lidským obětem. Terčem likvidačních experimentů jsou zatím vlastní vyřazené družice. Jako na Zemi nebo ve vzduchu si však zřejmě dřív nebo později i dění na oběžné dráze vyžádá zřízení horké linky.