Hlavní obsah

Studená sprcha. Diplomaté popsali Trumpův nátlak na dánskou premiérku kvůli Grónsku

3:19
3:19

Poslechněte si tento článek

Nový americký prezident Donald Trump dal minulý týden v telefonátu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou jasně najevo, že svůj plán převzít Grónsko myslí zcela vážně. S odvoláním na pětici diplomatů to píše list The Financial Times (FT) s tím, že během hovoru Kodani agresivně hrozil konkrétními vysokými cly, pokud Washingtonu nevyhoví. Tento pátek spolu telefonovali i ministři zahraničí obou zemí - ožehavé téma Grónska se však rozhodli nechat na jindy.

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump a dánská premiérka Mette Frederiksenová

Článek

Rozhovor mezi Frederiksenovou a Trumpem, který proběhl ještě před inaugurací nového šéfa Bílého domu, trval zhruba 45 minut. Zatímco Bílý dům hovor nekomentoval, dánská premiérka už dříve připustila, že Trump v telefonátu odmítl vyloučit hrozbu použití ekonomického nátlaku s cílem převzít kontrolu nad Grónskem. Podle svých slov jej ujistila, že ostrov na prodej není.

Od této chvíle začal být Trump během telefonátu agresivní a konfrontační, a to navzdory nabídce větší spolupráce Dánska s USA v oblasti vojenských základen či těžbě nerostů, napsaly nyní FT s odvoláním na stávající i bývalé vysoké evropské diplomaty, kteří byli o obsahu telefonátu podrobně informováni. Hovor podle nich celkově proběhl ve velmi špatné atmosféře.

Řeknu to slovy, kterým byste mohl rozumět. Dánský europoslanec poslal Trumpovi vulgární vzkaz

Evropa

„Bylo to strašné,“ řekl jeden z nich deníku. „Byl velice neoblomný. Byla to studená sprcha. Předtím to bylo těžké brát vážně. Ale myslím si, že je to vážné a potenciálně velmi nebezpečné,“ dodal další.

„Záměr byl velmi jasný. Chtějí ho. Dánové nyní fungují v krizovém režimu,“ řekl jeden z informovaných diplomatů. „Dánové jsou z toho úplně vyděšení,“ popsal atmosféru ve vedení skandinávské země jeden z diplomatů. „Byl to velmi tvrdý rozhovor. Pohrozil konkrétními opatřeními proti Dánsku, jako jsou cílená cla,“ řekl pak listu bývalý dánský činitel obeznámený s obsahem telefonátu.

Kancelář dánské premiérky v reakci FT odpověděla, že se „neztotožňuje s obsahem telefonátu, jak jej prezentují anonymní zdroje“ - ačkoliv Frederiksenová dříve řekla, že Trump při rozhovoru s ní ekonomický nátlak kvůli Grónsku nevyloučil.

Nový americký ministr zahraničí Marco Rubio se v prvním rozhovoru se svým dánským protějškem Larsem Lokkem Rasmussenem tento pátek shodli na tom, že o tématu Grónska se budou bavit později. Podle dánské strany hovořili mimo jiné o situaci na Ukrajině či o evropské bezpečnosti. Spojené státy označily jednání za „konstruktivní“.

„Arktická bezpečnost nebyla na pořadu jednání, ale bylo dohodnuto, že bude mezi Spojenými státy, Grónskem a Dánskem prodebatována později,“ oznámilo podle agentury Reuters dánské ministerstvo.

Největší ostrov světa Grónsko, kde žije asi 57 tisíc obyvatel, je autonomním územím Dánského království se samosprávou ve vnitřních záležitostech od 1. května 1979.

Trump: Dánsko není schopné Grónsko udržet. A my ho potřebujeme

Evropa

Výběr článků

Načítám