Článek
Trumpovo červencové setkání s voliči v Butleru v Pensylvánii narušila střelba přibližně půl minuty poté, co policista přes rádiový systém místní policie zahlásil „dlouhá zbraň“. Tato informace se nicméně vůbec nedostala do velitelského centra, jež policie sdílela s Tajnou službou. Vyplývá to z výpovědi zastupujícího ředitele agentury Ronalda Rowea Jr. před americkým Kongresem, píše deník The Guardian.
Podle výpovědi to navíc nebyl jediný problém s technologií, se kterým se Tajná služba 13. července potýkala. Kromě poruch šlo i o chybné nasazení techniky nebo rozhodnutí agentury proti použití dostupných technologických prostředků. Též vyšlo najevo, že Tajná služba v posledních dvou letech opakovaně odmítla žádosti Trumpova volebního štábu na zvýšení dostupných zdrojů.
Trump od nástupu Harrisové do boje o Bílý dům zchudl o 900 milionů dolarů
Tajná služba se také během akce rozhodla nenasadit pozorovací dron a nepřinesla s sebou ani zařízení na posílení signálu, ačkoliv ten je v oblasti slabý. Systém na detekci dronů pak vůbec nefungoval, protože vysoký počet účastníků akce vedl k přehlcení komunikační sítě. Střelec byl proto schopný obhlédnout si místo dronem, který dvě hodiny před Trumpovým vystoupením létal 11 minut nad místem konání.
Rowe v Kongresu otevřeně přiznal, že agentura měla technologické nástroje, jež jí mohly umožnit pachatele včas zadržet a vyslechnout, ale nepoužila je. Dále řekl, že neví a nechápe, proč Tajná služba sklad, z nějž střelec střílel, nezahrnula do zabezpečeného perimetru nebo proč na jeho střechu nebyl nasazen odstřelovač.
Rowe svou pozici zaujal po rezignaci předchozí ředitelky Kimberly Cheatleové, jež krátce po pokusu o atentát na Trumpa a následném výslechu v Kongresu rezignovala.