Článek
Trump podobnými nápady ve svých projevech nešetří, čímž vyprovokoval zahraniční politiky, kteří mu to začínají oplácet ve stejném duchu. „Máme pro vás nabídku. Myslíte si, že chceme být 51. (americkým) státem? Ne. Možná by Kalifornie chtěla být jedenáctou (kanadskou) provincií. Co vy na to? Kalifornie, Oregon, Washington?“ prohlásila podle serveru The Daily Beast Mayová na středeční tiskové konferenci.
Politička za kanadské opoziční Zelené dále poslala vzkaz guvernérům všech tří amerických států, kterými jsou Gavin Newsom (Kalifornie), Tina Koteková (Oregon) a Jay Inslee (Washington).
„Chcete vyhlásit referendum pro své občany?“ zeptala se a všem těmto státům nabídla, že by v rámci integrace získaly univerzální zdravotní péči a také striktnější zbraňové zákony.
Udělejme Grónsko opět skvělým, vzkázal Trump. Dánové mu nabízejí jednání o užší spolupráci v Arktidě
Kanadská politička tak reagovala na Trumpa, který ve středu na sociálních sítích zveřejnil mapu, kde Kanadu znázornil jako součást USA. „Ach, Kanado,“ napsal k příspěvku.
Mayová ke svému návrhu uvedla, že by se nad ním měl Trump zamyslet, neboť nabízí výhody. „Mohl byste se zbavit všech těch států, které vždy volí demokraty. A víte co ještě? Zbavíme vás i (demokratického senátora) Bernieho Sanderse,“ dodala Kanaďanka.
Trump zájem o Kanadu projevil už koncem loňského roku s tím, že by ke splnění svého snu rád využil ekonomickou sílu. Nasazení armády vyloučil.
Připojit Kanadu k USA? Skvělý nápad! napsal Trump. Zemi pohrozil vysokými cly
Mayová není prvním kanadským politikem, který na Trumpa zareagoval. Například člen Zákonodárného shromáždění Ontaria Doug Ford v pondělí prohlásil, že by Kanada mohla od USA odkoupit Aljašku a Minnesotu. Učinil to jako protinabídku Trumpovi s tím, že ale jeho vyjádření o připojení Kanady nebere vážně.
„Vím, že takové věci dělá rád a že si dělá rád legraci, to já chápu. Možná si tu legraci dělá, ale za mého působení se to nikdy nestane,“ reagoval na Trumpa.
Kanadský premiér Justin Trudeau ve své reakci suše konstatoval, že „není naprosto žádná šance, že by se Kanada stala součástí Spojených států“.
Kromě Kanady vyjádřil Trump zájem také o Panamský průplav či Grónsko, autonomní území patřící Dánsku. Zvolený prezident přitom uvedl, že nemůže vyloučit vojenský či ekonomický nátlak, aby dosáhl svého cíle.
Na jeho výroky reagovala například Francie, jejíž ministr zahraničí Jean-Noël Barrot uvedl, že Evropská unie nepřipustí útoky na suverenitu svých hranic. Podobně se vyjádřil také dosluhující německý kancléř Olaf Scholz, podle něhož „princip neporušitelnosti hranic platí pro každou zemi“.
Trump v posledních dnech také prohlásil, že by rád přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Mexická prezidentka Claudia Scheinbaumová na to zareagovala na tiskové konferenci, kde se u staré mapy z doby před existencí USA pozastavila u pojmu Mexická Amerika. „To zní hezky, ne?“ poznamenala.