Článek
Předvolební průzkumy předpovídaly velký republikánský úspěch. Zatím však je situace spíš vyrovnaná a demokraté si nakonec vedli lépe, než se předpokládalo.
Republikáni podle projekce televize CNN zatím získali ve Sněmovně reprezentantů 203 křesel. O 11 připravili demokraty, kteří jich nyní mají 187.
K získání sněmovní většiny strana potřebuje 218 křesel. V Senátu zůstává výsledek ještě otevřenější, podle CNN mají republikáni k 20:00 SEČ 49 a demokraté 48 křesel.
Americký list The New York Times z dosavadních výsledků odhaduje, že kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů získají republikáni, zatímco většina v Senátu připadne demokratům.
Zatím není rozhodnuto v Georgii, v Nevadě a Arizoně. Pokud v posledních dvou jmenovaných zvítězí demokratičtí kandidáti, pak získají senátní většinu a souboj v Georgii pak nebude rozhodující.
Přesně naopak tomu bude, pokud v Nevadě nebo Arizoně zvítězí republikánský kandidát. Pak se Georgia stane jevištěm, na nějž se v příštích týdnech budou upírat zraky celých Spojených států a na němž se rozhodne o Senátu, uvádí BBC.
Trump zuří z výsledků voleb do Kongresu, zlobí se i na manželku
V Georgii se rozhodne až ve druhém kole, které se bude konat 6. prosince, protože demokrat Raphael Warnock ani republikán Herschel Walker nezískali potřebných 50 procent hlasů. Ve státě kandidoval také libertarián Chase Oliver, který získal dvě procenta hlasů.
V současné Sněmovně reprezentantů mají většinu demokraté. Ve stočlenném Senátu, kde má každý stát dva zástupce, jsou síly mezi demokraty a republikány vyrovnané, demokraté sice mají jen 48 zástupců, spolupracují s nimi však dva nezávislí senátoři. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas viceprezidenta, tedy nyní demokratky Kamaly Harrisové.
Demokraté dosáhli zisků, které jim průzkumy nepředpovídaly. Demokrat John Fetterman byl zvolen do Senátu za Pensylvánii. V souboji v klíčovém státě porazil republikána Mehmeta Oze, kterého podpořil exprezident Donald Trump.
Pokud republikáni převezmou kontrolu nad Kongresem, bude se druhá polovina Bidenova funkčního období pravděpodobně nést ve znamení patových situací a stranických bojů.
Republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů či v Senátu by demokratickému prezidentovi mohla v podstatě znemožnit přijetí jakékoliv významnější legislativy.