Článek
Martin, který má být souzen jako špión, získával tajné informace z několika vládních zdrojů, napsal americký list. Množství ukradených dat dosahuje obrovského objemu nejméně padesáti terabajtů. Vyšetřovatelé označili rozsah Martinovy trestné činnosti za „dech beroucí”. Podle některých může jít o největší únik utajovaných informací v dějinách USA.
Mezi ukradenými materiály je údajně přísně tajný dokument o „operativních plánech proti nepřátelům USA a jejich spojencům”, uvedl The Wall Street Journal.
Jiný dokument, který vyšetřovatelé nalezli v Martinově autě, byl ručně psaným popisem tajných počítačových systémů NSA. Byl zde také podrobný výčet tajných technických operací.
Jednapadesátiletý Martin byl zatčen už v srpnu. Původně se ale předpokládalo, že ze svého pracoviště vynesl jen podstatně menší balík dat. [celá zpráva]
"Neexistuje důkaz, že chtěl zemi zradit," uvedli Martinovi právní zástupci v prohlášení k soudu, ve kterém požadují umožnit stíhání jejich klienta na svobodě. Zdůraznili, že u něj nehrozí útěk a že ani nevlastní platný pas.
Při výslechu před zadržením Martin odmítl, že by tajné materiály vynášel, po konfrontaci s konkrétními dokumenty se přiznal.
Martin má jako zaměstnanec najatý federální vládou prověrku pro nejvyšší stupeň utajení. Přístup k důvěrným informacím získal v roce 1996 jako rezervista námořnictva a od té doby si ho udržel díky zaměstnání – postupně totiž pracoval pro sedm soukromých dodavatelských firem, které měly smlouvy s federálními úřady.
Kromě špionáže byl Martin obviněn z dalších trestných činů včetně krádeže utajovaných informací. Za každé z obvinění může dostat trest až deset let vězení.
Během domovních prohlídek nalezli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v Martinově domě také deset střelných zbraní, z nichž jen dvě byly registrované. Na konci července si pořídil Chevrolet Caprice ve zvláštní kriminalistické výbavě, která není dostupná pro běžnou veřejnost. Ve voze vyšetřovatelé nalezli nabitou pistoli.