Hlavní obsah

Soudce v USA zablokoval Trumpovo zastavení programu pro přijímání uprchlíků

3:04
3:04

Poslechněte si tento článek

Americký federální soudce v úterý zablokoval příkaz prezidenta Donalda Trumpa zastavit program pro přijímání uprchlíků, který ve Spojených státech funguje již desítky let. Soudce v rozhodnutí uvedl, že šéf Bílého domu náhlým zastavením programu vytvořeného Kongresem překročil své výkonné pravomoci. Žalobu ve věci podaly významné organizace na pomoc uprchlíkům i jednotliví uprchlíci a jejich rodiny, píšou agentury AP a Reuters.

Foto: Jose Luis Magana, ČTK/AP

Donald Trump na republikánské konferenci CPAC

Článek

Právníci administrativy argumentovali tím, že Trumpovo nařízení spadá pod prezidentskou pravomoc odepřít vstup do země cizincům, jejichž přijetí by „poškodilo zájmy Spojených států“.

Soudce Jamal Whitehead ve svém rozhodnutí uvedl, že prezidentovy kroky představují „faktické popření vůle Kongresu“, který národní program pro přijímaní uprchlíků přijal. Prezident má podle soudce určité pravomoci pozastavit přijímání uprchlíků, ty však nejsou neomezené.

„Nemohu ignorovat podrobný rámec Kongresu pro přijímání uprchlíků a omezení, která stanovil pro prezidentovu schopnost pozastavit přijímání uprchlíků,“ prohlásil Whitehead.

Právník ministerstva spravedlnosti August Flentje soudci sdělil, že vláda zváží podání mimořádného odvolání.

Trumpova vláda urychlí možnost deportací Haiťanů z USA

Zahraniční

Republikánský prezident Trump program pro přijímání uprchlíků, formu legální migrace do USA, zastavil hned poté, co se 20. ledna ujal úřadu. Program podle něj musí zajistit, že uprchlíci přijatí do USA se budou „vhodně asimilovat“ a že nebude docházet k plýtvání penězi daňových poplatníků. Trump dal ministrům vnitřní bezpečnosti a zahraničí 90 dní na předložení zprávy, která se vyjádří k tomu, zda by program měl být obnoven.

Kvůli náhlému zastavení programu byly zrušeny plánované cesty uprchlíků do USA po celém světě, včetně 1660 Afghánců, kterým již bylo povoleno přesídlení. O několik dní později bylo v rámci širšího zastavení zahraniční pomoci zmrazeno financování amerických organizací pomáhajících uprchlíkům, kteří se již nacházejí v USA.

Žalobu podaly organizace Mezinárodní projekt na pomoc uprchlíkům (IRAP) nebo židovská agentura pro přesídlování uprchlíků HIAS. Mezi žalobci bylo také devět uprchlíků a jejich rodinných příslušníků žijících v USA, včetně jedné rodiny z Konga. Ta měla 22. ledna povolenou cestu do USA, která ale byla zrušena. Rodina žijící v Nairobi prodala veškerý svůj majetek kromě toho, co se vešlo do zavazadel k odbavení, a vzdala se nájemní smlouvy na svůj dům, uvádí se v žalobě.

FOTO: Guantánamo pro nejhorší z nejhorších. Trump posílá migranty na základnu s temnou historií

Zahraniční
Související témata:

Výběr článků

Načítám