Článek
Obžaloba žádala pro Langueranda o sedm měsíců delší trest. Washingtonský okresní soudce John Bates prohlásil, že mírné snížení trestu je namístě s ohledem na osobní poměry muže, včetně jeho "extrémně obtížné a chaotické výchovy". Když byl obžalovaný ještě dítě, jeho otec prý úmyslně zapálil přívěs, ve kterém byl se svou matkou a málem je zabil. Soudci to během slyšení řekl dědeček obviněného muže.
Rok od vtrhnutí do Kapitolu. Co se stalo s Trumpovými přívrženci?
Languerand se v listopadu, kdy mu bylo 26 let, přiznal k jedinému obvinění z útoku na strážce zákona nebezpečnou zbraní. Úřady uvedly, že po policistech házel předměty, včetně oranžové dopravní zábrany, a jednomu z policistů vzal ochranný štít. Muž se poté útokem chlubil na sociálních sítích a sliboval, že příště se na místo vrátí s puškami. Policie ho zatkla v dubnu.
Jeho obhájce navrhl jednoletý trest se započtením doby strávené ve vazbě. Languerand podle něj prokázal ochotu udržet si práci a dodržovat zákony navzdory traumatům a těžkostem.
Trump prohrál, materiály o útoku na Kapitol vyšetřovatelé získají
Nepokoje v sídle Kongresu v lednu vypukly ve chvíli, kdy tam začínala společná schůze obou komor k výsledkům prezidentské volby. V té Trump nedokázal obhájit svůj mandát, porážku ale nikdy neuznal a volby, ve kterých zvítězil Joe Biden, neustále označuje za zmanipulované. S projevem v tomto duchu vystoupil i těsně předtím, než tisíce jeho příznivců vtrhly do areálu Kapitolu. Násilnosti, které přerušily schvalování volebního výsledku, si vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.
Útok na Kapitol: Americké úřady zatkly lídra krajně pravicové milice
Policie obvinila přes 725 lidí, přičemž zhruba 200 z nich přiznalo vinu. Dosud nejdelší trest - 63 měsíců odnětí svobody - vyměřil soud minulý měsíc Robertu Palmerovi, který se účastnil tvrdých bojů s policisty a podle prokuratury mimo jiné na strážce zákona hodil hasicí přístroj.