Článek
To, že se vyšetřovatelům dosud nepodařilo do jednoho telefonu proniknout, přiznal v nedávné výroční zprávě pro Kongres šéf amerických tajných služeb James Clapper.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Nyní soudkyně Sheri Pymová nařídila Applu, aby FBI dodal specializovaný software, jenž by vyšetřovatelům umožnil obejít kódování a nastavení vymazání dat v případě opakovaného zadání špatného kódu a stáhnout data z telefonu.
Podle AP je to průlomový verdikt pro americké úřady, které se potýkají se stále důmyslnější ochranou dat ze strany podezřelých. Vláda sice podporuje větší ochranu soukromí v kyberprostoru, ale v trestní oblasti zatím v tomto směru tápala a hledala precedentní případ k vytyčení hranice.
Federální žalobci si u soudu stěžovali, že s nimi Apple odmítá spolupracovat. A firma stanovisko nezměnila ani po výroku soudkyně. Šéf Applu prohlásil, že nařízení bude ignorovat, protože ohrožuje bezpečnost a důvěru zákazníků, i když vláda žádala o možnost použít software na odkódování pouze v tomto jediném případě.
Útok v San Bernardinu byl nejtragičtějším od teroristických útoků v zemi v září 2001. Zradikalizovaný muslim Syed Farook a jeho žena Tashfeen Maliková tam zkraje prosince zastřelili 14 lidí. Později byli zabiti při přestřelce s policií.