Hlavní obsah

Solární letoun doletěl po třech dnech z Havaje do Kalifornie

Aktualizováno

Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 úspěšně doletěl do Kalifornie, kde následně přistál. Stroj na cestě kolem světa po dosednutí na pevnou zem dokončil tři dny trvající devátou etapu zahájenou na Havaji. Informoval o tom tým projektu na svém webu.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Solární letoun doletěl po třech dnech z Havaje do KalifornieVideo: CBS, Reuters

Článek

Švýcarský pilot Bertrand Piccard dolétl po absolvování přibližně 4000 kilometrů do oblasti města San Francisco, kde několikrát přeletěl nad proslulým mostem Golden Gate. V rozhovoru s BBC přímo z paluby stroje si posteskl, že etapa netrvala o něco déle než tři dny a noci, a obdivoval krásu výhledů na sanfranciský záliv.

Přistání byl nicméně nucen kvůli silnému větru o několik hodin odložit.

Foto: Noah Berger, ČTK/AP

Solar Impulse 2 nad San Franciskem

Piccard a jeho krajan André Borschberg zahájili cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a do loňského června absolvovali osm etap. Při té poslední, během letu z Japonska na Havaj, se po přehřátí zničily baterie. Právě tato pět dní a nocí trvající téměř 9000 kilometrů dlouhá etapa se zapsala mezi rekordy jako nejdelší nepřetržitý sólový přelet.

Foto: Noah Berger, ČTK/AP

Solar Impulse 2 při letu z Havaje

Cílem projektu je propagace solární energie. Letoun Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám