Článek
Tamní zaměstnanci označují sežehnuté mrtvé ptáky za „proužky“ kvůli obláčkům dýmu, jež se okolo nich objeví, když začne hořet jejich peří.
Federální zaměstnanci z ochrany životního prostředí, kteří navštívili elektrárnu loni, uvedli, že padající spálení ptáci se v průměru vyskytli co dvě minuty.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Zatímco elektrárna tvrdí, že obětí zrcadel se ročně stane asi tisíc ptáků, podle ekologické skupiny Center for Biological Diversity je jich asi 28 tisíc. Elektrárna je prý „megapast“ na hmyz, za nímž se ženou ptáci.
Ekologové mezitím už vyzvali kalifornské úřady, aby zamítly žádost majitelů elektrárny, k nimž patří i Google, o povolení výstavby podobného, jen ještě většího zařízení. Experti mezitím vedou spor, zda masovou smrt ptáků způsobuje i umístění elektrárny, nebo jen technologie. Elektrárna za 2,2 miliardy dolarů zahájila provoz v únoru.
Jejích více než 300 tisíc zrcadel, z nichž každé je veliké jako dveře od garáže, soustřeďuje sluneční paprsky na některou ze tří věží o výšce čtyřicetipatrových domů, v nichž se skrývají nádrže s vodou.
Takto vzniklá pára pohání turbíny, jež zajišťují elektřinu pro 140 tisíc domovů.