Článek
Nové americké sankce proti Rusku vstoupí v platnost 22. srpna nebo blízko tomuto datu, oznámilo americké ministerstvo.
Jaké konkrétní důkazy vedly USA k tomuto závěru, mluvčí ministerstva Heather Nauertová neřekla. Sdělila pouze to, že k tomuto závěru USA dospěly s využitím amerického zákona o kontrole a likvidaci chemických a biologických zbraní.
„Vláda Ruské federace použila chemické nebo biologické zbraně v rozporu s mezinárodním právem,” uvádí se v prohlášení amerického ministerstva zahraničí.
Skripal s dcerou byli otráveni 4. března v jihoanglickém městě Salisbury. Oba útok přežili a po zhruba dvouměsíční léčbě byli propuštěni z nemocnice v Salisbury. Oba žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Velká Británie z útoku proti Skripalovým obviňují Rusko, to svůj podíl na incidentu vehementně popírá.
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že obvinění jsou nepodložená. „Nikdo nepředložil žádné důkazy. Je to stejné jako obvinění, že se Rusko vměšovalo do amerických voleb,” řekl Putin.
Další dvě otravy
Bojově nervově-paralytickou látkou skupiny novičok, která byla za studené války vyvíjena v Sovětském svazu, byli v Británii otráveni kromě Skripalových ještě další dva lidé, a to pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová.
Podle agentury PA byla Sturgessová vystavena přinejmenším desetkrát vyšší dávce novičoku než Skripalovi. Vyšetřovatelé se podle agentury domnívají, že si nervově paralytickou látku, která byla v lahvičce od parfému, nastříkala přímo na kůži. Flakón zřejmě Sturgessová s Rowleym našli odhozený někde v centru Salisbury.
Rowley je v nemocnici, kde už přišel k vědomí, Sturgessová na následky otravy zemřela.