Článek
„Budeme ve vaší zemi provádět mnoho operací, a to až do konečné hodiny. Spálíme vás v plamenech války, které jste zažehli v Iráku, Jemenu, Libyi, Sýrii a Afghánistánu. Jen počkejte,“ vyhrožují džihádisté Američanům.
Pohrůžku zveřejněnou na sociálních sítích džihádisté doprovodili obrázky newyorského Times Square spolu s výbušninou a detonátorem.
To, že váš pes (míněn Trump - pozn. red.) uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele [celá zpráva] znamená, že my uznáme jako vaše hlavní město bomby,“ poznamenávají dále poněkud zmatečně teroristé.
Islámský stát přišel o drtivou většinu území, jež před lety dobyl v Iráku a v Sýrii, a z vojenského hlediska je v těchto zemích, zdá se, poražen, jak tvrdí představitelé Iráku nebo třeba Ruska. [celá zpráva]
Stále má však IS řadu sympatizantů. New York Times poznamenávají, že nyní se džihádisté budou pravděpodobně soustředit na teroristické útoky na Západě a dalších místech světa.
Bodnutí do vosího hnízda
Teroristé z Islámského státu zdaleka nejsou jediní, koho prohlášení o uznání Jeruzaléma za hlavní město židovského státu pobouřilo.
Kromě palestinského Hamásu a dalších teroristických organizací výhrady zaznívaly také od vlád muslimských zemí, ale třeba i Ruska, Německa, Francie či Evropské unie jakožto celku. [celá zpráva]
Česko počítá s tím, že uzná Jeruzalém jako hlavní město Izraele i Palestiny v případě uzavření dohody o vzniku dvou států.
Město tří náboženství
Status Jeruzaléma, který je posvátným městem judaismu, islámu a křesťanství, je dlouhodobým předmětem konfliktu Izraelců a Palestinců. Jeho východní část Izrael obsadil v šestidenní válce v roce 1967.
Tuto anexi mezinárodní společenství neuznává. V roce 1980 Izrael prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město” státu. Mezinárodní společenství chce, aby se konečný status města vyřešil jednáním Izraele a Palestiny.