Článek
Předseda senátního výboru Patrick Leahy krok zdůvodnil dosavadním nezájmem administrativy prezidenta George Bushe vyhovět žádostem senátorů. Výbor zkoumá oprávněnost postupu bezpečnostních úřadů, které mohou odposlouchávat osoby bez soudního povolení. "Už to nelze akceptovat. Neustále se vyhýbají a zavádějí nás špatným směrem," řekl Leahy, vermontský senátor za demokratickou stranu, jež má v Senátu většinu.
Leary doplnil, že jeho komise žádá dokumenty, které mají objasnit oprávněnost nepovolených odposlechů. Senátní panel chce navíc přezkoumat vztahy Bushovy administrativy s několika nejmenovanými telekomunikačními společnostmi v souvislosti s odposlechy.
Bílý dům: víme o tom
Bílý dům, Cheneyho úřad ani ministerstvo spravedlnosti se ke kroku nevyjádřili. "Víme o tom, budeme na to reagovat. Je to škoda, že si demokraté vybrali cestu konfrontace," řekl jen zástupce mluvčího Bílého domu.
K vydání obsílky přiměla senátory svědecká výpověď bývalého náměstka generálního prokurátora Jamese Comeyho z minulého měsíce. Comey v ní popsal hádku ohledně odposlechů, která se odehrála v březnu 2004. U nemocničního lůžka tehdejšího prokurátora Johna Ashcrofta si své názory tehdy vyměňovali vysocí úředníci z ministerstva spravedlnosti a poradci z Bílého domu.
Bushova administrativa dosud útoky odrážela
Bílý dům od prosince 2005, kdy byl program nepovolených odposlechů odtajněn, až dosud vždy jakokékoliv námitky k programu smetl ze stolu. Po vítězství opozičních demokratů v loňských listopadových volbách se očekával přetřes. Bushova strana však oznámila, že program přesouvá do sféry zákona týkajícího se sledování a odposlechů zahraničí a demokraté se soustředili na kritiku politiky v Iráku.
Středeční obsílka Bílému domu není první. Před dvěma týdny byla vydána jiná týkající se skandálu kvůli odvolávání státních žalobců. Jestliže Bílý dům požadované dokumenty nevydá, Senát a Sněmovna reprezentantů, v níž také drží demokraté většinu, může zahájit zákonný proces, který jej donutí spolupracovat.