Hlavní obsah

Senát schválil Hegsetha ministrem obrany USA, rozhodl až hlas viceprezidenta

3:10
3:10

Poslechněte si tento článek

Americký Senát těsně schválil jmenování Petea Hegsetha ministrem obrany Spojených států. Hlasování bylo nerozhodné, o jeho jmenování rozhodl svým hlasem až viceprezident J. D. Vance. Jmenování kontroverzního kandidáta je velkým vítězstvím pro Donalda Trumpa, uvedla agentura Reuters.

Foto: Shawn Thew, Reuters

Pete Hegseth

Článek

Proti Hegsethovi hlasovali všichni demokraté a nezávislí senátoři a připojili se k nim také tři republikáni. Demokratičtí zákonodárci ho kritizují kvůli údajně nedostatečným manažerským zkušenostem a podezřením z nevhodného chování vůči ženám či nadměrné konzumace alkoholu, což Hegseth popřel.

Čtyřiačtyřicetiletý Hegseth je válečný veterán a je známý především díky svému působení v televizi Fox News, která je nakloněna Trumpovi. Kromě neúspěšné kandidatury do Senátu USA nemá žádné předchozí politické zkušenosti. Nyní povede jedno z nejdůležitějších ministerstev USA. Tuto pozici v minulosti získávali kandidáti s bohatými zkušenostmi s řízením velkých organizací, kteří se těšili široké podpoře obou stran.

Americká armáda by měla ignorovat ženevské úmluvy, vyzývá Trumpův kandidát na ministra obrany

Volby USA

Bylo to teprve podruhé, kdy hlasování o jmenování člena vlády dopadlo nerozhodně a pro jehož potvrzení byl potřeba rozhodující hlas, který má v americkém Senátu viceprezident. Prvním byl rovněž Trumpův kandidát, Betsy DeVosová, která se v roce 2017 stala ministryní školství.

Z republikánských senátorů proti Hegsethovi hlasovaly senátorky Lisa Murkowská a Susan Collinsová a senátor Mitch McConnell. Ten uvedl, že Hegseth neprokázal, že má schopnost efektivně řídit tak velkou a složitou organizaci, jakou je armáda.

Hegseth povede 1,3 milionu příslušníků aktivní služby a téměř jeden milion civilistů, kteří pracují pro americkou armádu. Její roční rozpočet činí téměř jeden bilion USD (23,9 bilionu Kč). Hegseth zákonodárcům řekl, že doposud největší skupina, kterou řídil, čítala 100 lidí a největší rozpočet 16 milionů USD.

Hegseth slibuje přinést do Pentagonu zásadní změnu. Agentura Reuters upozornila, že politici budou bedlivě sledovat, jak si Hegseth ve funkci povede, například jak si poradí s personálními otázkami, například se ženami v bojových rolích, či jaké budou jeho postoje v zásadních zahraničněpolitických tématech, jako jsou válka na Ukrajině, soupeření s Čínou a napětí na Blízkém východě. Hegseth mimo jiné kritizoval iniciativy v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inkluze v armádě. Jaký je jeho postoj k důležitým zahraničním otázkám, jako je vyzbrojování Ukrajiny nebo jak připravit americkou armádu na případný konflikt s Čínou, a zda by usiloval o omezení americké vojenské přítomnosti v místech jako Sýrie a Irák, se toho ví málo.

Musk v čele „ministerstva efektivity“. Trump oznámil nové nominace

Volby USA

Výběr článků

Načítám